Chmura burzowa. Fot. Monika Pęczek.
Niedzielne (28.05) popołudnie w całym kraju było słoneczne i gorące. Pierwszy raz w tym roku termometry pokazały powyżej 30 stopni. Najgoręcej było w Słubicach przy granicy z Niemcami, gdzie odnotowano 31 stopni. Upał panował też w Świnoujściu, gdzie było 30 stopni.
Wśród najcieplejszych regionów znalazła się Ziemia Lubuska, Pomorze i Wielkopolska. Najchłodniej było na wschodzie i południu kraju, ale nawet tam odnotowano przynajmniej 23 stopnie. Przy bezchmurnym niebie było bardzo ciepło, wręcz gorąco. Wieczorem słabe chmury burzowe przeszły nad zachodnim Pomorzem.
W poniedziałek (29.05) burze zaczną się przemieszczać w kierunku południowym. W godzinach południowych, popołudniowych i wieczornych, a więc wtedy, gdy będą się wykazywać największą aktywnością, spodziewamy się ich w pasie od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Mazowsze, Podlasie i Lubelszczyznę.
Miejscami burze mogą osiągać umiarkowane natężenie, a to oznacza, że musimy się liczyć, iż w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań.
Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Na pozostałym obszarze spodziewamy się jedynie deszczu, a na północnym zachodzie, południu i południowym wschodzie padać w ogóle nie powinno, będzie za to słonecznie.
Najgwałtowniejsze burze szaleć będą nad Polską we wtorek (30.05) w województwach zachodnich, południowych i centralnych, gdzie burze mogą mieć duże natężenie.
W ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.
W dodatku będzie gorąco, bo na większym obszarze kraju powyżej 25 stopni. To oznacza, że przy podwyższonej wilgotności powietrza będzie parno i duszno.
Pamiętajmy, aby podczas takiej pogody ubierać się lekko, nie przemęczać się, zwłaszcza przebywając w pełnym słońcu, pić jak najwięcej wody i nosić nakrycie głowy.