FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czyste powietrze będzie nas kosztować setki miliardów

Walka ze smogiem nie ogranicza się jedynie do wymiany starych pieców węglowych, lecz również dostosowywania elektrociepłowni to coraz bardziej restrykcyjnych norm ustalanych przez Komisję Europejską. Wszyscy za to zapłacimy nawet setki miliardów złotych.

Przyjęte pod koniec kwietnia nowe standardy zaostrzające normy emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu, rtęci, chlorowodoru, fluorowodoru, amoniaku i pyłu zawieszonego m.in. dla elektrowni węglowych, poważnie odbiją się na naszej kieszeni.

A wszystko przez kraje, które na swoich terytoriach nie posiadają elektrowni opalanych chociażby węglem brunatnym. To one przegłosowały restrykcyjne normy dla krajów, które tego typu elektrownie mają, a więc dla Polski, Niemiec, Czech, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji i Finlandii.

Niewiele brakowało, aby nowe normy nie zostały uchwalone, stało się tak jednak za sprawą wycofania się w ostatniej chwili Grecji z grupy państw blokujących uchwałę.

Według Pawła Sałka, wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej, nowe przepisy mogą kosztować naszą gospodarkę nawet 10 miliardów złotych. Jednak cały pakiet energetyczno-klimatyczny, który ma doprowadzić do transformacji europejskiej energetyki, będzie o wiele kosztowniejszy... Dowiedz się więcej

Bruksela chce, aby Polska w ciągu następnych 20 lat wydała na ten cel nawet 150-200 miliardów złotych. To astronomiczne kwoty, z którymi nie zgadza się Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Według niego będziemy mogli wydać tylko nieco ponad 50 miliardów złotych, z prostej przyczyny, nie będzie nas stać na więcej.

W dodatku wciąż to nowe restrykcje wdrażane przez Komisję Europejską najboleśniej uderzą w samorządy, bo to one będą musiały w największej skali dostosować się do wyjątkowo wyśrubowanych norm. To oznacza gigantyczne wydatki na mniejsze ciepłownie i elektrociepłownie, a które spowodują gwałtownie rosnące zadłużenie samorządów, które sięga 70 miliardów złotych.

Te najbardziej zadłużone samorządy nie poradzą sobie ze zmianami, a to oznaczać może np. zamykanie ciepłowni. Nowe przepisy Komisji Europejskiej nie będą kłopotliwe tylko dla dużych elektrowni. Niestety, walka ze smogiem i zmianami klimatycznymi będzie niezwykle kosztowna dla nas wszystkich, czy tego chcemy, czy też nie, bo nakazuje nam to Komisja Europejska.

prognoza polsat news