Zmiany klimatyczne postępują, a to oznacza, że musimy przygotować się na ich skutki. W 2009 roku Unia Europejska stworzyła tzw. Białą Księgę, a więc podstawy do przygotowania strategii ułatwiającej dostosowanie gospodarki i społeczeństwa krajów członkowskich do aktualnych i oczekiwanych zmian klimatu w sposób najbardziej efektywny i ekonomicznie uzasadniony.
Zagadnienie adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych w ostatnich latach nabiera znaczenia ze względu na nasilenie katastrofalnych zjawisk klimatycznych i częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, przyczyniających się do powstawania ogromnych strat materialnych i społecznych.
W Polsce w związku ze zmianami klimatu można się spodziewać intensyfikacji powodzi, zarówno na rzekach nizinnych, jak i górskich, oraz długotrwałe susze związane z niedoborem wód. Także wzrost poziomu Bałtyku stanowi m.in. zagrożenie: dla infrastruktury technicznej portów, obszarów depresyjnych, wzmożoną erozją wybrzeży oraz zmian w ekosystemach morskich i strefy brzegowej.
Nasilą się również już obserwowane ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, trąby powietrzne, nawałnice. Za koordynacje prac nad strategicznym planem adaptacji sektorów i obszarów do zmian klimatu odpowiedzialny jest minister środowiska i z jego polecenia Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy realizuje projekt KLIMADA, pt. "Opracowanie i wdrożenie strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu".
Dzięki poniższym materiałom edukacyjno-promocyjnym możliwe będzie zrozumienie czym jest adaptacja do zmian klimatu oraz z czym związane jest to pojęcie: