Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Dzisiaj mocno wiało, a chmury pędziły po niebie. Zobaczcie ten piękny spektakl w przyspieszeniu:
Takie fantastyczne krajobrazy możecie zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym położonym nad Bałtykiem. Las z biegiem lat został pochłonięty przez wędrujące wydmy... Zobacz więcej zdjęć
Chmury dzisiaj pędziły po niebie, przynosząc przelotny deszcz, a chwilami również przejaśnienia i rozpogodzenia. Zobaczcie, jak wyglądały nad Bydgoszczą.
Chmury nad Bydgoszczą w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Bogusław Białas.
Chmury nad Bydgoszczą w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Bogusław Białas.
Zakradają się pod ludzkie osady, bo są niemal niezauważalne za sprawą swojego kamuflażu. Zobaczcie, jakie sprytne są sarenki, w obiektywie @Piotra z okolic Legionowa.
W rejonie Austin w stanie Teksas silny wiatr przewrócił kilka wagonów kolejowych. W chwili zdarzenia obowiązywało ostrzeżenie przed tornadem, a to oznacza, że mogło być to jego dzieło.
Noc ujemne temperatury przyniesie tylko na północnym wschodzie. Nadal będzie się chmurzyć, choć z przejaśnieniami. Deszcz popada najpierw we wschodnich regionach, a przed świtem także na północnym zachodzie. Kierowców prosimy o szczególną ostrożność.
Wczoraj w lewej górnej części słonecznej tarczy pojawiła się potężna protuberancja, która uniosła się aż 250 tysięcy kilometrów nad powierzchnię Słońca. Zjawisko uwieczniła sonda SDO:
Utrzymuje się podwyższona temperatura, która jest efektem napływu nad Polskę ciepłej i wilgotnej masy powietrza polarno-morskiego. Na stacjach IMGW termometry pokazały dzisiaj od 4 stopni na krańcach północno-wschodnich i południowo-wschodnich do 10 stopni na południowym zachodzie.
Na przeważającym obszarze było pochmurno, choć miejscami pojawiały się przejaśnienia. Lokalnie także padało. Nadal utrzymywał się porywisty wiatr wiejący z zachodu, który osiągał przeważnie do 50-60 km/h, nad morzem nawet do 80 km/h, a w górach powyżej 90 km/h.
W wielu regionach kraju bardzo szybki roztapianie się pokrywy śnieżnej spowodowało podtopienia dróg, chodników, posesji, zabudowań, pól i łąk. Na krańcach wschodnich, gdzie jeszcze tydzień temu leżało 30 cm śniegu, obecnie roztopił się on niemal całkowicie. Skutek możecie zobaczyć na poniższym nagraniu od @Pawła z okolic Terespola, przy granicy z Białorusią:
Po ewakuacji 200 tysięcy ludzi z powodu uszkodzenia zapory wodnej Orroville w Kalifornii, nadal nie jest bezpiecznie. Mimo iż poziom wody w sztucznym jeziorze spadł poniżej niebezpiecznej granicy, to jednak nad regionem wciąż przechodzą ulewne deszcze, a prognozy wskazują na kolejne, jeszcze intensywniejsze. Zagrożenie więc nie minęło. Poniżej możecie zobaczyć relację Reeda Timmera, łowcy tornad, z porannego, gwałtownego zrzutu wody.
Mówi się, że nie ma dwóch takich samych zachodów Słońca. Każdy z nich jest wyjątkowy, a spędzony z ukochaną osobą staje się romantyczny. Gdy nasza dzienna gwiazda chyli się ku horyzontowi czujemy, że znów straciliśmy coś cennego... życiodajne światło słoneczne.
Event Horizon Telescope (EHT) choć pracuje od kilku lat, to dopiero teraz nie do poznania odmieni naszą wiedzę na temat jednych z najbardziej tajemniczych obiektów znajdujących się we Wszechświecie, a mianowicie czarnych dziur. NASA poinformowała właśnie, że EHT został rozbudowany na tyle, iż jest już gotowy do poszukiwania i obserwacji czarnych dziur, w tym tej supermasywnej, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej... Zobacz cały artykuł
Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, miejscami również przelotnie pada. Na większe przejaśnienia mogą liczyć jedynie mieszkańcy regionów zachodnich. Wiatr wieje porywiście z zachodu do 40-60 km/h, a nad morzem do 70-80 km/h. Temperatura wynosi od 4 stopni na północnym wschodzie i południowym wschodzie do 9 stopni na południowym zachodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 21 lutego 2017 roku o godzinie 12:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Odwilż i obfite opady deszczu mają swoje konsekwencje. Roztapiający się śnieg na Wysoczyźnie Elbląskiej zasila główny elbląski strumyk Kumiela, który to podniósł się do dość niebezpiecznego stanu. Do rozlania się po parku Dolinka brakuje zaledwie kilka centymetrów.
IMGW wydał ostrzeżenia 2. i 3. stopnia w związku z możliwym wzrostem poziomu wody w rzekach, spowodowany topniejącym śniegiem i intensywnymi opadami deszczu. Bezpiecznie jest tylko na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju. Największe zagrożenie dotyczy regionów zachodnich i południowo-zachodnich.
Zdjęcia satelitarne od Google ujawniają dramatyczne zmiany zachodzące w Puszczy Noteckiej na tle wielu lat. Zapytaliśmy więc Lasy Państwowe, co dzieje się w jednym z największych kompleksów leśnych Wielkopolski i czy mieszkańcy mają się czego obawiać... Zobacz cały artykuł
Na skutek wysokich temperatur i opadów deszczu pokrywa śnieżna szybko się roztapia. Śnieg leży już tylko w dwóch miastach wojewódzkich: Białymstoku i Lublinie, gdzie jest go około 5 cm. Również na terenach granicznych z Białorusią, w rejonie Terespola, gdzie w ostatnim czasie białego puchu było prawie 30 cm, obecnie pozostało go mniej niż 10 cm. To oznacza, że przed końcem tygodnia śnieg zniknie z polskich nizin całkowicie. Pozostanie jednak w górach, gdzie również się roztapia, ale bardzo powoli. W Zakopanem leży 25 cm puchu, a na Kasprowym Wierchu 120 cm.
Wybierasz się w drogę i nie wiesz co Cię może spotkać? Dzięki naszej prognozie dla kierowców, przemierzając Polskę czy też zmierzając codziennie do pracy lub szkoły, zawsze będziesz dobrze poinformowany o aktualnych warunkach drogowych... Sprawdź prognozę
Zapowiadaliśmy mokry i wietrzny tydzień, bez mrozu w pełni dnia. Przyczyną są układy niskiego ciśnienia, które wędrują nad Skandynawią. W najbliższych dniach padać i wiać będzie jeszcze mocniej. Dopiero na koniec tygodnia czeka nas ochłodzenie. Jak duże?... Zobacz cały artykuł
Nadal porywiście wieje, szczególnie w regionach północnych, gdzie nad morzem porywy zachodniego wiatru dochodzą do 70 km/h. Wieczorem i w nocy wiało jednak dużo mocniej. Nad morzem i na szczytach górskich podmuchy przekraczały 85 km/h. W ciągu dnia wiatr będzie słabnąć, jednak znów nasili się w nocy i jutro.
Wtorkowy poranek na przeważającym obszarze kraju jest pochmurny. Miejscami na północy, zachodzie, południu i południowym wschodzie występują przelotne opady deszczu lub mżawki. Wiatr wieje porywiście z zachodu, przeważnie do 30-40 km/h, jednak na północy osiąga 50-70 km/h, a w górach powyżej 80 km/h. Temperatura wynosi od 2 stopni na południowym wschodzie do 8 stopni na południowym zachodzie.
Mamy wyjątkowo ciepły poranek, i to nie tylko w Polsce, ale również w większości regionów Europy. To zasługa mokrych i wietrznych niżów, które sprawiają, że średnia temperatura powietrza jest od 5 do nawet ponad 10 stopni wyższa aniżeli być powinna o tej porze roku. Jedynie w Skandynawii i na północno-zachodnim krańcu Rosji jest nietypowo zimno, miejscami nawet 15 stopni poniżej normy wieloletniej. Co ciekawe, w ostatnich tygodniach rozkład temperatury był dokładnie przeciwny.
Anomalie temperatury powietrza w Europie prognozowane na 21 lutego 2017 roku, na godzinę 7:00. Czerwone obszary - temperatura powyżej normy, niebieskie - poniżej normy. Dane: ClimateReanalyzer.org
Po dużym spadku, ciśnienie zaczęło już powoli rosnąć, ale nadal jest niskie. W tej chwili barometry wskazują od 992 hPa (niskie) na północnym wschodzie do 1007 hPa (lekko obniżone) na południu.