Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii raz do roku ma miejsce niezwykłe zjawisko. Wodospad spływający po zboczu słynnej góry El Capitan zaczyna przypominać lawę wypływającą z wulkanu. Nie jest to jednak skutek działalności wulkanicznej, a bardzo rzadkie zjawisko, które ma miejsce tylko i wyłącznie w połowie lutego w Yosemite. Wówczas promienie zachodzącego słońca padają na górę El Capitan pod takim kątem, że spływający po jej zboczu wodospad odbija rzucane światło, nabierając przy tym pięknych, czerwono-pomarańczowych barw. Po raz pierwszy zjawisko to zostało uwiecznione na fotografii kolorowej przez słynnego fotografa Galena Rowella w roku 1973.
Obecnie wielu miłośników zdjęć i przyrody przybywa w lutym do parku Yosemite specjalnie po to, by uchwycić ten wyjątkowy spektakl. Zadanie to nie jest wcale łatwe, gdyż o tej porze roku w kalifornijskim parku narodowym panują zazwyczaj gęste chmury, które uniemożliwiają padanie promieni słonecznych na zbocze El Capitan. Na szczęście w tym roku pogoda jak do tej pory była bardzo przychylna dla fotografów i obserwatorów i pozwoliła cieszyć się niezwykłym widokiem.
Na wschodzie w nocy utrzyma się całkowite zachmurzenie, a miejscami również pojawią się gęste mgły. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Po ciepłym dniu, noc przyniesie nieduży mróz, na ogół nie większy niż minus 5 stopni. Tam, gdzie doszło do roztopów, mogą się pojawiać niebezpieczne zjawiska lodowe.
Niebo rozpogodziło się, więc satelita meteorologiczny Suomi NPP mógł zrobić zdjęcie powierzchni Polski. My dzięki temu możemy zobaczyć, gdzie dzisiaj leżał śnieg (białe obszary), a gdzie go nie ma (brązowe obszary). Okazuje się, że białego puchu nie uświadczmy głównie w zachodniej i południowej części kraju, ale z wyjątkami, ponieważ w najchłodniejszych miejscach, a więc na morenowych wzgórzach ciągnących się przez Pomorze, w Bortach Tucholskich, Borach Dolnośląskich czy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, wciąż jest biało. Spójrzcie na bezśnieżne obszary górnej Odry i Wisły. Zdecydowanie najwięcej śniegu, poza górami, leży na wschodzie, w rejonie Terespola przy granicy z Białorusią, nawet 20-25 centymetrów. Polecamy Wam zobaczenie zdjęcia satelitarnego w powiększeniu... Zobacz duże zdjęcie
Nasz czytelnik @Jarosław ze Śląska Opolskiego donosi o pierwszych oznakach wiosny. 8 stopni ciepła, kwitnące kwiatki, pąki na krzewie, przebiśnieg oraz licznie opuszczające ule pszczoły możecie zobaczyć na dzisiejszych zdjęciach.
Pierwsze oznaki wiosny w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Pierwsze oznaki wiosny w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Pierwsze oznaki wiosny w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Pierwsze oznaki wiosny na Dolnym Śląsku. Fot. Kasia.
Nasi czytelnicy dzisiaj uwiecznili przepiękny zachód Słońca.
Zachód Słońca w Lublinie w woj. lubelskim. Fot. Maciej.
Zachód Słońca w Daleszycach k. Kielc w woj. świętokrzyskim. Fot. Sebastian Prędota.
Jak wyglądały polskie krajobrazy w 2016 roku? Teraz możecie zobaczyć je na pięknych zdjęciach.
Na zachodzie, południu i w centrum nie dość, że jest słonecznie, to jeszcze bardzo ciepło, jak na luty. Termometry pokazują powyżej 10 stopni w cieniu. Zdecydowanie najcieplej jest w Słubicach przy granicy z Niemcami, aż 14 stopni. W powietrzu można poczuć wiosnę. Mniej szczęścia mają mieszkańcy dzielnic wschodnich, gdzie od rana jest pochmurno i mglisto, a przez to miejscami lekko poniżej zera. Tam odwilż nadejdzie dopiero jutro... Dowiedz się więcej
W większości regionów kraju mamy słoneczne, bezchmurne popołudnie. Tylko na północnym wschodzie jest pochmurno, a miejscami także mglisto. Widoczność jest tam ograniczona do 300-400 metrów. Wiatr wieje słabo i bardzo słabo ze zmiennych kierunków. Na termometrach jest od minus 1 stopnia na wschodnim Mazowszu do 13 stopni na krańcach zachodnich.
Samochodowe termometry szaleją. U naszego czytelnika w Lubaniu na Dolnym Śląsku równo 10 stopni na plusie. Jednak są miejsca w naszym kraju znacznie cieplejsze.
10 stopni na samochodowym termometrze w Lubaniu w woj. dolnośląskim. Fot. Czytelnik.
Zabieramy Wam w lot z San Francisco do Los Angeles w Kalifornii. Na przyspieszonym filmiku zobaczycie całą trasę w ciągu zaledwie 100 sekund. Widoki, jakie pasażerowie mogli zobaczyć na oknami samolotu, potrafią zaprzeć dech. Zobaczcie:
Lubicie oglądać wschody lub zachody Słońca? Zobaczcie poniższy filmik z najpiękniejszymi ujęciami rozpoczynających się i kończących dni od Puszczy Białowieskiej po Beskid Żywiecki.
W wielu regionach kraju na skutek panowania wyżu, inwersji osiadania i zaniku wiatru pojawił się gęsty smog. Najtrudniejszą sytuację mamy na osiedlach domków jedno lub wielorodzinnych, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Smogu nie ma w regionie północno-wschodnim. Na poniższej mapie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) bardzo zła jakość powietrza oznaczona jest bordowymi kropkami, zaś najlepsza kropkami ciemnozielonymi. Jutro sytuacja znacznie się pogorszy, tym razem już w całej Polsce. Zalecamy ograniczanie przebywanie w miejscach zanieczyszczonych. Smog zacznie ustępować w weekend wraz z nasileniem się wiatru i opadami.
Aktualny Indeks Jakości Powietrza w Polsce. Dane: GIOŚ.
Na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie utrzymują się gęste mgły, w których nie widać niczego powyżej 200-300 metrów. W dodatku jest na minusie. @Przemek przesłał nam zdjęcie mglistego parku w Chełmie na Lubelszczyźnie.
Gęsta mgła w Chełmie w woj. lubelskim. Fot. Przemek.
Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęła się odwilż, która tak prędko się nie skończy. Przed nami nie tylko ciepłe, ale też słoneczne chwile. Termometry już pokazują 14 stopni, a w przyszłym tygodniu będzie jeszcze cieplej. Czy zima ma zamiar do nas powrócić?... Zobacz cały artykuł
Temperatura gwałtownie rośnie. Miejscami na południu i zachodzie w ciągu godziny wzrosła nawet o 10 stopni! Ocieplaniu się sprzyja nie tylko południowy wiatr, lecz również bezchmurne niebo. Na aktualnym zdjęciu satelitarnym całkowite zachmurzenie, głównie z powodu gęstych mgieł, utrzymuje się na północnym wschodzie. Możemy też podejrzeć, gdzie leży śnieg (w centrum i na wschodzie), a gdzie już go niema (na zachodzie i południu). Temperatura waha się od minus 3 stopni na wschodzie do plus 6 stopni na Podhalu i zachodnim Pomorzu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 15 lutego 2017 roku o godzinie 10:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Bez wody nie ma życia i wszyscy się o tym przekonujemy każdego dnia, gdy sięgamy po szklankę życiodajnego napoju. Choć wydaje się, że o wodzie wiemy już wszystko, to jednak z odmętów sieci wygrzebaliśmy niesamowite fakty, o których nawet nie mieliście pojęcia... Dowiedz się więcej
Na wschodzie kraju jest pochmurno, a mgły ograniczają widoczność do 200-300 metrów i osadzają szadź. Nad pozostałym obszarem niebo jest bezchmurne. Wiatr wieje bardzo słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w głębi kraju do plus 7 stopni na Śnieżce.
W większości regionów kraju poranek jest bezchmurny, więc mogliśmy w drodze do pracy lub szkoły zachwycać się pięknym wschodem Słońca. Krótko po godzinie 7:00 płonącą kulę nad zabudowaniami Górnego Śląska uwiecznił @Damian:
Wschód Słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski.
Dzisiaj mija 4 rocznica niezwykłego zjawiska, do którego doszło w Rosji. Meteor Czelabiński, który liczył sobie 4,5 miliarda lat, 15 lutego w godzinach porannych wybuchł nad Uralem z siłą 40 bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Eksplozja, która wywołała falę uderzeniową, była tak potężna, że zniszczyła 100 tysięcy metrów kwadratowych okien, a w sumie różnego rodzaju uszkodzeniom uległo 3 tysiące budynków. Rannych zostało 1200 osób. Poniżej możecie zobaczyć kompilację filmików z eksplozji bolidu... Dowiedz się więcej
Druga część filmiku pokazuje moment dotarcia fali uderzeniowej:
Ciśnienie pozostaje wysokie i stabilne. Dopiero po południu i wieczorem zacznie powoli spadać. Na barometrach mamy teraz od 1037 do 1038 hPa.