Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W Rosji doszło do niecodziennego zdarzenia. Piorun uderzył w antenę samochodu osobowego.
Jako że samochód stanowi swoistą klatkę Faraday'a, to cała energia spłynęła po karoserii samochodowej, nie wyrządzając krzywdy kierowcy i jego pasażerom, i rozładowała się w ziemi poprzez opony, które uległy rozerwaniu.
Miejsce rozładowania widoczne jest bardzo dobrze, bo kawałki asfaltu zostały rozrzucone wokół. Średnia pioruna nie była duża, nie przekraczała kilku centymetrów.
Fot. YahooEu.ru
W 1840 roku polski podróżnik Paweł Edmund Strzelecki zdobył najwyższy szczyt Australii, liczący 2228 metrów. Na cześć Tadeusza Kościuszki nazwał ją Górą Kościuszki, co z czasem zostało przez miejscowych przerobione na Mount Kosciuszko. W czasem, aby strzec piękna tamtejszego krajobrazu, utworzony został Park Narodowy im. Kościuszki.
Fot. goodwalkingbooks.com
Na przeważającym obszarze kraju noc zapowiada się pogodnie, ale lokalnie z gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widoczność do 100-200 metrów i osadzać na drzewach śnieżnobiałą szadź. Tylko na wschodzie kraju będzie pochmurno, ale bez opadów. Temperatura przeszła na wartości ujemne i do rana spadnie przeważnie do minus 5 stopni.
@Agnieszka, która mieszka w Montigny-en-Gohelle na północnym krańcu Francji donosi, że termometry pokazały dzisiaj 14 stopni, niebo było błękitne, a w ogródku znalazła pierwsze oznaki wiosny. My też nie możemy się już ich doczekać :)
Wiosenne przebudzenie w Montigny-en-Gohelle we Francji. Fot. Agnieszka Koczwara.
Czasem, nie tylko w Walentynki, chmury układają się w zaskakujące kształty...
Fot. TwojaPogoda.pl
Odwilż stała się faktem. Objęła dzisiaj zwłaszcza zachodnie, północne i południowe regiony. Biegunem ciepła było Podhale, gdzie w Zakopanem termometry pokazały aż 8 stopni na plusie. 7 stopni było w Nowym Sączu i Jeleniej Górze, a 6 stopni w Chojnicach. Biegunem zimna było pogranicze z Białorusią, gdzie w Terespolu termometr wskazał minus 5 stopni.
Nasi czytelnicy uwiecznili w Walentynki bardzo romantyczny zachód Słońca:
Zachód Słońca w Mławie w woj. mazowieckim. Fot. Adam Kulesza.
Zachód Słońca w Lublinie w woj. lubelskim. Fot. Maciej.
Mapa baryczna Europy pokazuje, że nad kontynentem panują potężne wyże, które rozciągają się od Skandynawii przez Polskę aż po Bałkany. W zachodniej Polsce ciśnienie wynosi 1037 hPa. Zarówno na wschód, jak i na zachód od nas znajdują się niże. Najgłębszy z nich ociera się o wybrzeża Nowej Fundlandii w Kanadzie. Wyże zapewniają nie tylko bardzo wysokie ciśnienie, lecz również sporo pogodnego nieba i gęste mgły.
Mapa z rozkładem ciśnienia w Europie w dniu 14 lutego 2017, godz. 16:00. Dane: Ventusky.
Nad Kiruną w Szwecji uwieczniono niezwykłe chmury. To obłoki perłowe, nazywane też polarnymi obłokami stratosferycznymi, które wyglądają tak, jakby ktoś rozlał po niebie benzynę. Są one związane z dziurą oznową. Skąd się wzięły?... Zobacz cały artykuł
Fot. Mia Stålnacke / SpaceWeather.
O angielskiej pogodzie pojawiło się zbyt wiele mitów. Dlatego postanowiliśmy większość z nich zrewidować, obalić lub potwierdzić, tym samym ostatecznie odpowiadając na pytanie, jak naprawdę jest na Wyspach. Czy rzeczywiście jest tak mokro, wietrznie i mglisto?... Zobacz cały artykuł
Specjaliści od technik filmowych wybrali się na wulkan Marum na archipelagu Vanuatu na Pacyfiku i uwiecznili jego krater za pomocą drona z zainstalowaną kamerą wysokiej rozdzielczości. Zobaczcie górę ziejącą ogniem z zupełnie nieznanej nam dotychczas perspektywy:
Na południowym zachodzie kraju wciąż utrzymuje się gęsta mgła osadzająca szadź, która systematycznie zanika. Pochmurne niebo mamy na północnym wschodzie. Nad pozostałym obszarem jest bezchmurnie i słonecznie. Wiatr zmienia kierunek na zachodni. Temperatura waha się od minus 7 stopni w centrum i na środkowym wschodzie do plus 3 stopni w górach.
Zdjęcie satelitarne w dniu 14 lutego 2017 roku o godzinie 11:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Kolejne zdjęcia malowniczej szadzi, którą osadziła gęsta mgła, głównie na Śląsku:
Malownicza szadź w Niwkach Kraszowskich w woj. dolnośląskim. Fot. Jaga.
Malownicza szadź w Dzierżoniowie w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał Starzyk.
Malownicza szadź w Świętochłowicach w woj. śląskim. Fot. Tomasz Rybacki.
Malownicza szadź w Tylewicach w woj. lubuskim. Fot. Tomasz Drobnik.
Malownicza szadź na Śląsku. Fot. Bartek.
Naukowcy z NASA chcą w najbliższym czasie przeprowadzić niesamowity eksperyment na ziemskim niebie, którego efekt będziemy mogli podziwiać z zapartym tchem m.in. nad Polską. Specjalne rakiety przed wschodem Słońca stworzą sztuczne chmury... Zobacz cały artykuł
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak naprawdę wygląda przejście tornada najwyższej kategorii, gdy wiatr przekracza prędkość 300 kilometrów na godzinę. To, co zdarzyło się w amerykańskim mieście Greensburg, może nam to uświadomić... Zobacz cały artykuł
Gęste mgły spowijają część Polski. Najwięcej jest ich na Śląsku, gdzie przy temperaturze na poziomie 6-8 stopni poniżej zera osadzają malowniczą szadź. Zobaczcie zdjęcia od czytelników:
Mgła osadzająca szadź w Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Przemysław.
Mgła osadzająca szadź we Wrocławiu w woj. dolnośląskim. Fot. Wojciech.
Na północy, południu i zachodzie jest pogodnie. Na pozostałym obszarze poważnie się chmurzy, a miejscami na południowym zachodzie, w centrum, na północy i krańcach południowych zalegają gęste mgły, które miejscami ograniczają widoczność do 100-300 metrów i osadzają szadź. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od minus 12 stopni na południowym wschodzie do plus 3 stopni na szczycie Śnieżki w Karkonoszach.
W Nowym Meksyku na nocnym niebie pojawiło się zagadkowe zjawisko. Była to różowa smuga, która utrzymywała się w miejscu przez wiele godzin. Naukowcy wyjaśnili, że to eksperyment z pomocą rakiety, wystrzelonej z poligonu wojskowego White Sands. Jego celem było poznanie procesów zachodzących w jonosferze, m.in. takich, które powodują zakłócenia w nawigacji GPS. Podobne eksperymenty prowadzone są na Alasce, gdzie za pomocą rakiet bada się np. zorzę.
Fot. Jasper Nance / Spaceweather.com
Ciśnienie pozostaje wysokie, ale z biegiem dnia będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1034 hPa na północnym wschodzie do 1038 hPa na zachodzie, południu i w centrum.