Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Nad Rio de Janeiro w Brazylii pojawiła się chmura, która zadziwiła mieszkańców i turystów. Z wyglądu przypominała trąbę powietrzną, ale w rzeczywistości nią nie była. To znana nam dobrze chmura soczewkowata, nazywana też obłokiem lentikularnym. Chmura utworzona została ze skroplonej pary wodnej, a kształt nadały jej silne pionowe ruchy powietrza nad okolicznymi wzgórzami. Piękne, ale też dość przerażające zjawisko.
@Bartek uwiecznił dzisiaj piękny zachód Słońca nad Śląskiem.
Zachód Słońca na Śląsku. Fot. Bartek.
Ulewne deszcze doprowadziły do osunięć ziemi w rejonie miejscowości Teramo w środkowo-wschodnich Włoszech. W krótkim czasie spadło tam prawie 50 mm deszczu. Z powodu osuwiska zamknięto jedną z dróg. Zobaczcie osuwające się skały na poniższym filmiku:
Landslide along a road near Teramo, #Italy on February 10, 2017 during an emergency survey pic.twitter.com/qHl2YoNGRc
— Massimo (@Rainmaker1973) 11 lutego 2017
Wczesne zimowe zachody Słońca. Piękne, ale smutne. Więcej zdjęć?... Zobacz galerię
Najwyższe ciśnienie w granicach dzisiejszej Polski w historii pomiarów odnotowano 23 stycznia 1907 roku. Najprawdopodobniej w Suwałkach, skąd do centrum wyżu było najbliżej, barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa. Ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1085 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w 2001 roku... Dowiedz się więcej
Noc przyniesie nam systematyczny wzrost zachmurzenia, a miejscami na zachodzie również słabe, przelotne opady śniegu. Najdłużej pogodne niebo utrzyma się na wschodzie. Z powodu nadal silniej powiewającego wschodniego wiatru temperatura odczuwalna będzie dużo niższa od wskazań termometrów i wyniesie w całym kraju poniżej minus 10 stopni. Zdecydowanie najzimniej będzie na wschodzie. Chrońcie uszy, nos i policzki przed zimnem.
Wczoraj niebo nad wieloma regionami kraju rozpogodziło się. Satelita meteorologiczny mógł więc uwiecznić powierzchnię ziemi, a na niej śnieg. W miejscach, gdzie nie zalegały chmury, możecie zobaczyć, gdzie śnieg jeszcze leży (białe obszary), a gdzie już go nie ma (brązowe obszary). Najwięcej białego puchu jest na wschodzie, nawet 25 cm, i w górach, nawet powyżej 100 cm. Beśnieżne miejsca mamy głównie na zachodzie... Zobacz duże zdjęcie
Wyspę Mindanao na południu Filipin nawiedziło najpotężniejsze trzęsienie ziemi od ponad 100 lat. Wstrząs M6.7 spowodował uszkodzenie lub zniszczenie setek budynków. Tysiące odbiorców jest pozbawionych prądu. Z powodu osuwisk ziemi niektóre drogi są nieprzejezdne. Według ostatnich bilansów zginęło 6 osób, a ponad 100 zostało rannych, w tym 17 ciężko. Ratownicy w dalszym ciągu przeszukują gruzowiska w poszukiwaniu ofiar. Naukowcy ostrzegają przed silnymi wstrząsami wtórnymi, które mogą pojawiać się jeszcze przez kilka tygodni i mogą pogłębiać zniszczenia.
W Amsterdamie spadł śnieg. Mieszkańcy, którzy znani są z tego, że przez cały rok przemieszczają się po holenderskiej stolicy swoimi rowerami, mieli o poranku twardy orzech do zgryzienia. Wielu zrezygnowało z rowerów na rzecz komunikacji zbiorowej. Śnieg długo nie poleży, za kilkadziesiąt godzin nie będzie po nim śladu, bo idzie duże ocieplenie.
Widzieliście już, jak piękny był miniony styczeń w Polsce? Zobaczcie świetny pokaz slajdów.
O tym, jak niebezpieczna może się okazać nadmierna prędkość na śliskiej drodze, przekonał się pewien kierowca z amerykańskiego stanu New Hampshire. Po tym, gdy stracił panowanie nad kierownicą, wbił się w przydrożny dom.
Na ul. Mińskiej 65 w Warszawie czeka na Was największa na świecie wystawa o kosmosie zatytułowana "GATEWAY TO SPACE". Za całe to niesamowite przedsięwzięcie odpowiedzialni są naukowcy z NASA i specjaliści z US Space Rocket Center... Zobacz cały artykuł
Nasi czytelnicy przesłali nam mnóstwo zdjęć nocnego półcieniowego zaćmienia Księżyca i jednocześnie Pełni Śnieżnego Księżyca. Wybraliśmy najciekawsze zdjęcia:
Porównanie Księżyca sprzed zaćmienia (po lewej) i podczas maksymalnej fazy zaćmienia (po prawej) w okolicach Lublina. Fot. Andrzej Kalus.
Zachód Pełni Śnieżnego Księżyca w Sędziszowie Małopolskim w woj. podkarpackim. Fot. Witek.
Kolejne fazy półcieniowego zaćmienia Księżyca. Fot. Info Meteo Elbląg.
Ciśnieniowcy powinni mieć się na baczności, bo nad Polskę nadciąga potężny wyż imieniem Eryka, który przyniesie nam najwyższe wskazania barometrów aż od 14 miesięcy. To może mieć niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Dlaczego?... Zobacz cały artykuł
Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć nocnego półcieniowego zaćmienia Księżyca, to zobaczcie poniższy filmik wykonany w przyspieszeniu. Widoczne jest pociemnienie części księżycowej tarczy.
W pasie od Pomorza, Kujaw i Wielkopolski przez Ziemię Łódzką, Mazowsze i Lubelszczyznę po Kielecczyznę, Małopolskę i Podkarpacie niebo jest pogodne, przeważnie wolne od chmur. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a miejscami na wschodnim Mazowszu i północnej Lubelszczyźnie słabo prószy śnieg. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Na termometrach jest od minus 12 stopni na Zamojszczyźnie do plus 2 stopni w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Z pewnością nigdy nie spędziliście całej zimowej nocy na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Dlatego koniecznie zobaczcie, jak wygląda taka noc, gdy Księżyc w pełni przemierza usiane gwiazdami niebo, a wokół niego pojawia się barwny pierścień.
Ciśnienie nadal jest bardzo wysokie i będzie dzisiaj stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1030 hPa na zachodzie do 1041 hPa na północnym wschodzie.
Niebo nad wieloma regionami kraju było w nocy pogodne, a więc mieliśmy korzystne warunki do podziwiania półcieniowego zaćmienia Księżyca, którego maksymalna faza przypadła na godzinę 1:45. Wyraźnie pociemniała lewa górna część księżycowej tarczy, jak możecie to zobaczyć na poniższym zdjęciu. Na kolejne zaćmienie Księżyca poczekamy do sierpnia.