Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Wschodnie wybrzeże USA nawiedził śnieżny układ niżowy o imieniu Niko. Miejscami przyniósł nawet 45 cm śniegu w ciągu niecałej doby. W sieci pojawiło się mnóstwo filmików pokazujących błyskawiczny przyrost pokrywy śnieżnej. Wybraliśmy jeden z nich. Zobaczcie, jak zaczęła się wielka śnieżyca, która sparaliżowała życie milionów ludzi, stała się przyczyną zamknięcia szkół i zakładów pracy, odwołania tysięcy lotów i śmierci 1 osoby. A poranek niczego podobnego nie zapowiadał...
Sonda Juno należąca do NASA przesłała na Ziemię kolejne zdjęcie największej planety naszego Układu Słonecznego, czyli Jowisza. Zdjęcia zostały wykonane z pomocą kamery JunoCam 2 lutego z odległości 102 tysięcy kilometrów. Widoczne są białe owalne plamy, które obiegają południowy biegun planety. Niewiele wiemy na ich temat, poza tym, że najprawdopodobniej wieją w nich bardzo silne wiatry. Naukowcy nazywają je burzami, mimo iż nie jest pewne czy w ogóle dochodzi tam do wyładowań elektrycznych. Nazwa taka wzięła się stąd, że wyglądają one jak ziemskie cyklony.
To nie Alaska. Tak wyglądała wczoraj jedna z dróg w Bieszczadach. Szacuje się, że w południowo-wschodniej Polsce mieszka około 150 niedźwiedzi, co stanowi 90 procent polskiej populacji. Najwięcej tych drapieżników odnotowano w nadleśnictwach Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany. W ciągu 40 lat liczba tych pięknych zwierząt wzrosła aż 6-krotnie. Misie na ogół trzymają się z dala od ludzi, jednak od czasu do czasu dochodzi do spotkania, które może się skończyć źle. Dlatego niedźwiedzi w żadnym razie nie należy drażnić, natychmiast po ich zauważeniu najlepiej oddalić się w przeciwnym kierunku.
Na południu kraju oraz na wybrzeżu temperatura przeszła dzisiaj na plus, osiągając w Nowym Sączu w Małopolsce nawet 5 stopni. Na pozostałym obszarze było na minusie, najbardziej w regionach wschodnich, gdzie w Zamościu termometry pokazały maksymalnie minus 6 stopni.
Noc na północnym wschodzie i krańcu południowo-zachodnim przyniesie słabe opady śniegu. Na północy, w centrum i na południowym wschodzie będzie pogodnie. Temperatura minimalna wyniesie od minus 13 stopni na Kielecczyźnie do minus 5 stopni na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.
Z powodu chwilami silniejszego wiatru ze wschodu temperatura odczuwalna będzie niższa od wskazań termometrów, miejscami dość znacznie. Będzie od minus 21 stopni na Kielecczyźnie do minus 11 stopni na Dolnym Śląsku.
Jedyny niepokryty lodem fragment Odry, a w nim kaczki. Zobaczcie inne zdjęcia... Zobacz galerię
W stanie Montana w ciągu 4 dni spadło metr śniegu. Jedni poddali się rozkładając ręce, a inni w tym czasie wzięli się ostro do roboty i usunęli biały puch ze swojego podwórka. Zobaczcie jak:
Na animacji zdjęć satelitarnych z ostatnich 90 minut możecie zobaczyć nie tylko przykrywający Polskę śnieg, ale również wędrujące chmury i zapadający od północnego wschodu zmrok.
Luty od dawien dawna jest najsuchszym miesiącem w całym roku. Mimo, że liczba dni z opadami jest podczas niego o jedną czwartą większa niż w lipcu, który jest z kolei najbardziej deszczowym miesiącem. Dlaczego tak się dzieje?
Na wschodzie było dzisiaj słonecznie, ale też mroźno. Jednak widok Słońca i błękitnego nieba przynajmniej odczuwalnie łagodzi wpływ mrozu. Rano temperatura spadła przy granicy z Białorusią i Ukrainą do minus 17 stopni. Popołudnie przyniosło z kolei 6-stopniowy mróz. Pokrywa śnieżna jest tam największa na polskich nizinach i sięga wysokości 25 cm.
Słonecznie, ale mroźno w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł Reducha.
Już dzisiaj późnym wieczorem rozpocznie się półcieniowe zaćmienie Księżyca. Nie będzie ona tak widowiskowe, jak zaćmienie całkowite. Podczas tego ostatniego Księżyc przybiera barwę krwi. Kolejne fazy tego zaćmienia możecie zobaczyć na kolażu zdjęć, które wykonał Fred Espenak, ekspert ds. zaćmień z NASA. A skąd bierze się głęboka czerwień?... Dowiedz się więcej
Kolejne 2 osoby zmarły wczoraj z powodu wychłodzenia organizmu. Od początku sezonu zamarzło już 96 osób, z czego 53 w styczniu i 3 od początku lutego. Nie bądź obojętny! Zadzwoń pod nr 112, gdy wiesz, że ktoś potrzebuje pomocy.
Jakie zagrożenie niosą ze sobą niskie temperatury i pokrywa śnieżna? Szczegółów dowiecie się z poniższej grafiki przygotowanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:
Zmiany klimatyczne postępują, jest coraz cieplej, coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, a poziom oceanów podnosi się. Czy Polacy mogą spać spokojnie? Dotarliśmy do raportu, który ujawnia w jakim stopniu jesteśmy przygotowani na globalne ocieplenie... Zobacz cały artykuł
U nas zima, a w Australii pełnia lata i to w pełni tego słowa znaczeniu, bo krainę kangurów nawiedziła największa w tym sezonie fala upałów. Rozlała się ona po środkowej i wschodniej części kontynentu. Dotychczas trzymała się z dala od obszarów gęsto zaludnionych, ale to się zmieniło. Dzisiaj po południu w Canberrze termometry w cieniu pokazały 40 stopni. Jeszcze goręcej było w Sydney, gdzie w centrum zmierzono 41 stopni, a na przedmieściach nawet 44 stopnie. W głębi Australii upał przekracza wszelkie granice, dochodzi na oficjalnych stacjach do 49 stopni.
Niewiele już brakuje do pobicia rekordu wszech czasu, który w 1960 roku odnotowano w miejscowości Oodnadatta, a który wynosi aż 50,7 stopnia. Na wschodnim wybrzeżu działalność przerwały największe fabryki, aby nie pobierać zbyt dużo prądu. Oszczędność energii zalecono też mieszkańcom, aby ograniczyli oglądanie telewizji i gotowanie na elektrycznych kuchenkach do niezbędnego minimum. Mimo to bez prądu w momencie największego żaru było 40 tysięcy odbiorców. Jeśli prognozy się sprawdzą, to jutro w Australii padnie nowy rekord upału dla lutego na tle ponad 100-letniej historii pomiarów. Australijczycy korzystają z żaru i w sieci zamieszczają filmiki, jak smażą jajka sadzone w pełnym Słońcu.
Na wschodzie kraju niebo jest bezchmurne. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Na aktualnym zdjęciu satelitarnym widoczna jest pokrywa śnieżna, której na Podlasiu jest prawie 25 cm. Miejscami na zachodzie śniegu już nie ma. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Jest od minus 11 stopni na Zamojszczyźnie do minus 1 stopnia na Półwyspie Helskim i Podhalu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 10 lutego 2017 roku o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Tej zimy aura wyjątkowo łagodnie obchodzi się z mieszkańcami wschodniego wybrzeża USA. Dopiero pierwsza w tym sezonie wielka śnieżyca nawiedziła stany Nowej Anglii. Spadło około 30 centymetrów śniegu, co spowodowało paraliż na drogach i lotniskach. Odwołano prawie 2 tysiące lotów. Władze na drogi posłały 2300 pługów i solarek. Kilkadziesiąt tysięcy domostw zostało odłączonych od prądu. Zamknięto szkoły, urzędy i niektóre prywatne firmy. Nowy Jork podczas śnieżycy przypominał wymarłe miasto. Temperatura spadła z plus 15 do minus 6 stopni.
Kolejne oznaki wiosny na Waszych zdjęciach. Tym razem fotka od @Marka ze Szczecina, który uwiecznił bazie na wierzbie nad wciąż pokrytą lodem Odrą.
Kwitnąca wierzba nad zamarzniętą Odrą w Szczecinie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Marek.
Duński astronauta Andreas Mogensen sfilmował masywne wyładowania atmosferyczne z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niektóre z nich wciąż nie zostały w pełni wyjaśnione, ponieważ pojawiają się powyżej chmur burzowych i sięgają nawet wysokich warstw atmosfery.
Najbliższej nocy będziemy świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego. Księżyc w pełni wejdzie w półcień Ziemi, co spowoduje jego zaćmienie. Tarcza Srebrnego Globu pociemnieje. Gdzie, kiedy i jak obserwować? Mamy dla Was poradnik... Zobacz cały artykuł
Całkowite zaćmienie Księżyca. Fot. Adam Kulesza.
Wreszcie poranek przynosi nam więcej przejaśnień, a na wschodzie również rozpogodzeń aż do bezchmurnego nieba. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Temperatura wynosi od minus 14 stopni na Zamojszczyźnie do minus 2 stopni na Półwyspie Helskim.
Marzycie o podróży Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Pekinu? Zanim wybierzecie się w podróż życia zobaczcie na filmiku, czego możecie się spodziewać... Dowiedz się więcej
Ciśnienie nadal jest bardzo wysokie i do końca dnia pozostanie stabilne. Na barometrach mamy od 1031 hPa na południowym zachodzie do 1042 hPa na północnym wschodzie.