Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Na Islandii w ostatnich dniach było wyjątkowo wietrznie. W Reykjaviku porywy wiatru dochodziły do 100 km/h. Jeszcze mocniej wiało na północ od islandzkiej stolicy, nawet do 180 km/h. Zobaczcie, jak mieszkańcy zmagali się z wichurą zmierzając do pracy i z powrotem:
U nas za oknem trzyma siarczysty mróz, a nad greckimi wyspami przechodzą spektakularne burze. Zobaczcie, jak wyglądał wczorajszy wieczór na wyspie Karpatos na Morzu Egejskim:
Noc na wschodzie kraju przyniesie rozpogodzenia, zaś na pozostałym obszarze niewielkie przejaśnienia. Opady śniegu będą słabnąć i zanikać. Temperatura będzie niska, od minus 14 stopni na północnym wschodzie do minus 4 stopni na południu i północy.
Jednak z powodu silnego wiatru ze wschodu temperatura odczuwalna będzie dużo niższa od wskazań termometrów. Będzie od minus 20 stopni na wschodzie do minus 9 stopni na południu kraju. Pamiętajcie o ciepłym ubraniu.
O tej porze roku nad Bałtykiem możemy spotkać nietypowe krajobrazy. Zobaczcie, jak wyglądają plaże, gdzie pierwsze skrzypce zamiast piasku gra lód. Coś pięknego.
Kra w blasku Słońca. Fot. Alicja Jeka.
Lód w Chałupach w woj. pomorskim. Fot. Alicja Jeka.
Lód na plaży we Władysławowie w woj. pomorskim. Fot. Alicja Jeka.
W tym sezonie już 44 osoby zmarły, a ponad tysiąc zostało rannych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla (czadem) z nieszczelnej instalacji grzewczej. Wśród nich jest 26-letni genialny matematyk z Katowic. 9 stycznia Michał Włodarski zatruł się czadem i zapadł w śpiączkę. Rodzina robi co może, żeby zebrać pieniądze na jego rehabilitację, która kosztuje aż tysiąc złotych za dobę. Michał skończył z wyróżnieniem studia na kierunku nanotechnologia i technologia procesów materiałowych na Politechnice Śląskiej. Był w trakcie pisania doktoratu o grafenie, z którym wiążemy wielkie nadzieje. Jego przypadek pokazuje nam, jak istotna jest inwestycja w czujkę czadu, która może uratować życie. Jeśli chcecie pomóc Michałowi, to zobaczcie więcej informacji o akcji... Zobacz
29 osób zostało rannych w wyniku przejścia siedmiu tornad nad stanem Luizjana na południu USA. Jedno z nich nawiedziło okolice Nowego Orleanu. Tornado miało wysoką kategorię EF3. Na poniższym nagraniu z drona możecie zobaczyć olbrzymie zniszczenia poczynione przez żywioł:
Ludzie potracili dach nad głową, a często również dobytek całego życia. Sądząc po skali szkód tylko cud sprawił, że nikt nie zginął, nie było też ciężko rannych.
W Pradze zamarzła Wełtawa, po raz pierwszy od wielu lat. Mieszkańcy postanowili wykorzystać to niecodzienne zjawisko i pojeździć po grubym lodzie na łyżwach albo też rozegrać turniej hokejowy. Mróz duży nie jest, ale utrzymuje się przez całą dobę, dzięki czemu powoli, ale rzeka wreszcie zamarzła. Czasu na wykorzystanie lodowego placu zabaw jest niewiele, bo za kilka dni spodziewana jest długotrwała odwilż i rzeka odmarznie.
Łabędzie wspólnie posilają się kaszą. Zobaczcie inne zdjęcia stycznia w Polsce... Zobacz galerię
Jeśli myślicie, że opieka nad pandami małymi to najlepszy zawód świata, to z pewnością nie widzieliście jeszcze poniższego filmiku. Pandy są słodkie, ale bywają bardzo niesforne, a przez to przyprawiają swoich opiekunów o ból głowy. Zobaczcie dlaczego.
Nasza czytelniczka @Katarzyna znalazła pierwsze oznaki wiosny. Zdjęcia to potwierdzają.
Pierwsze oznaki wiosny. Fot. Katarzyna.
Eksplozja w elektrowni jądrowej Flamanville na półwyspie Cotentin w Normandii, na północnym wybrzeżu Francji, nad Kanałem La Manche. Do wybuchu doszło w reaktorze nr 1, który natychmiast został wyłączony. Jak twierdzą przedstawiciele elektrowni, do incydentu doszło poza obszarem nuklearnym. Pożar już ugaszono, lecz rannych zostało 5 osób. Co najważniejsze, nie ma zagrożenia promieniowaniem. Obecnie nad północną Europą panuje potężny wyż, który sprawia, że ruch mas powietrza w zachodniej części kontynentu odbywa się w kierunku północnym. Jak wynika z wyliczeń modeli HYSPLIT, gdyby doszło do potencjalnego skażenia i utworzenia się obłoku radioaktywnego, to przemieszczałby się on w następnych dniach w kierunku Islandii i Grenlandii, a następnie na wschód nad północne krańce Skandynawii i dalej na południe, nad zachodnią Rosję i wschodnią Ukrainę. Ominąłby w ten sposób Polskę. Podkreślamy jednak, że nie ma żadnych informacji o skażeniu radioaktywnym. Model HYSPLIT pomaga nam określić potencjalny rozwój sytuacji, która jest dla nas sprzyjająca.
Prognozowana trasa potencjalnego obłoku radioaktywnego z elektrowni jądrowej Flamanville we francuskiej Normandii w dniach 9-16 lutego 2017 roku. Dane: NOAA / HYSPLIT.
Żadna z niezależnych amatorskich stacji pomiaru skażenia powietrza, zarówno we Francji, jak i w Wielkiej Brytanii oraz w żadnym innym miejscu Europy, nie wykazała zagrożenia, na co wskazują zielone punkty na poniższej mapie. Również najnowsze pomiary Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) nie wykazują wzrostu skażenia radioaktywnego na obszarze Polski.
Sieć niezależnych stacji pomiaru radioaktywności. Fot. www.radioactiveathome.org/map
Na przeważającym obszarze kraju jest biało, najbardziej we wschodniej połowie, gdzie w ostatnich dniach pokrywa śnieżna powiększyła się nawet o 15 cm. Najwięcej białego puchu spadło m.in. w Białymstoku, który jest obecnie najbardziej śnieżnym miastem wojewódzkim. Leży tam 25 cm śniegu. Najmniej śniegu mamy na zachodzie, miejscami tylko śladowo. A jak jest w górach? W Zakopanem pokrywa ma grubość 30 cm, na Śnieżce 70 cm, a na Kasprowym Wierchu 120 cm.
Wielu naszych czytelników czeka już na pierwsze oznaki wiosny w pogodzie i przyrodzie. Najnowsze prognozy dały nadzieję na rychłe ocieplenie i pożegnanie zimy, która dała nam w ostatnich tygodniach w kość. Jednak czy rzeczywiście tak się stanie?... Sprawdźmy prognozę
W Sapporo, które jest uważane za zimową stolicę Japonii, po raz 68. odbywa się festiwal śniegu i lodu. Tym razem powstanie aż 200 lodowych rzeźb, które będą zachwycać turystów nie tylko z wszystkich regionów Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz również świata. Nocami piękne, ale kruche dzieła sztuki będą podświetlane na różne kolory, aby podkreślić ich urok.
W każdej chwili ruch lotniczy między Europą i Ameryką Północną może zostać całkowicie sparaliżowany i to na długie dni. Naukowcy z Uniwersytetu w Reykjaviku ostrzegają przed powtórką z 2010 roku, bo na skraju erupcji są aż cztery islandzkie wulkany... Zobacz cały artykuł
Wulkan Hekla na Islandii. Fot. Ulrich Latzenhofer / Wikipedia.
Wschodni wiatr wieje chwilami w porywach do 30-40 km/h, a przez to znacznie obniża temperaturę odczuwalną. Mimo iż po południu termometry pokażą maksymalnie od minus 6 stopni na północnym wschodzie do minus 1 stopnia na południu...
... to jednak odczuwalnie będzie od minus 11 stopni na wschodzie do minus 6 stopni na południu.
Kolejny pochmurny poranek. Jedynie miejscami na krańcach zachodnich niebo przejaśnia się. Na północy i wschodzie prószy śnieg. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Temperatura wynosi od minus 9 stopni na północy i wschodzie do minus 6 stopni na zachodzie.
Czy to drzewa w lesie? Nie! To formujące się kryształy chlorku amonu. Aby ten fascynujący proces był wyraźniejszy, zastosowano czerwony pigment. W podobny sposób zamarzają szyby w naszych samochodach, gdy pokrywa je szron w postaci charakterystycznych kwiatów paproci. Zobaczcie, jak one powstają w bardzo dużym powiększeniu i znacznym przyspieszeniu.
Ciśnienie jest bardzo wysokie i dzisiaj pozostanie stabilne. Barometry pokazują w tej chwili od 1033 hPa na południu do 1040 hPa na północnym wschodzie kraju.