FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czekamy na błękit nieba. Kiedy znów będzie słonecznie?

W najkrótsze i najzimniejsze dni w roku promienie słoneczne są zawsze na wagę złota. Nic dziwnego, że czekamy na nie z utęsknieniem. Niestety, ostatnio słońce było limitowane. Kiedy znów niebo będzie błękitne i naładujemy swoje wewnętrzne akumulatory?

Co z tego, że Polska znajduje się w zasięgu wyżu skandynawsko-rosyjskiego, skoro jest pochmurno, a nie słonecznie. O tej porze roku z powodu dużej wilgotności powietrza często wyże tracą swoje podręcznikowe właściwości i zmieniają się tzw. zgniłe wyże, które aurą niewiele się różnią od niżów.

Jest ponuro, wilgotno, czasem wietrznie. Jedyną oznaką tego, że panuje wyż jest wysokie ciśnienie. Ono z każdą godziną rośnie, a to oznacza, że wyż znajduje się coraz bliżej Polski.

To dobra wiadomość, ponieważ im bliżej nas jest wyż, tym większą szansę mamy na rozpogodzenia. Pierwsze przejaśnienia zaczną się pojawiać w nocy ze środy na czwartek (8/9.02) w zachodniej połowie kraju. Na nic się nam jednak nie zdadzą, bo w nocy słońca nie ujrzymy.

W czwartek (9.02) przejaśnienia wrócą do zachodnich regionów. Jednak to nie na zachodzie, lecz na wschodzie będzie najpogodniej, ale dopiero po zapadnięciu zmierzchu. Wyż wreszcie sprawi, że niebo nad Podlasiem i Lubelszczyzną się rozpogodzi.

W nocy z czwartku na piątek (9/10.02) rozpogodzi się już w całej wschodniej Polsce. To będzie zapowiedź naprawdę pięknego piątku (10.02) na północy, wschodzie i w centrum kraju, gdzie niebo będzie błękitne, przeważnie zupełnie wolne od chmur i to przez cały dzień.

Na swoją kolej poczekają mieszkańcy południowych i zachodnich dzielnic. Tam poza nieśmiałymi przejaśnieniami na błękit nieba nie ma co liczyć aż do weekendu (11-12.02). Dopiero wówczas i tam się rozpogodzi.

W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej nad Europą Środkową na dłużej zagości potężny wyż i przyniesie nam kilka dni z rzędu z bezchmurnym niebem. W pogodzie jednak zawsze jest coś za coś, bo wyż oznacza też osłabienie wiatru, pogłębiającą się posuchę oraz gromadzenie się smogu.

Źródło:

prognoza polsat news