Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W wielu regionach pada śnieg, zwłaszcza na północy, wschodzie i w centrum. W dodatku miejscami na południu wieczorem padał marznący deszcz powodujący gołoledź. Drogi i chodniki mogą być z tego powodu bardzo śliskie. Dlatego prosimy Was o ostrożność. @Monika ze Śląska Cieszyńskiego przesłała zdjęcie warstwy lodu zalegającej na drodze. W takich warunkach nie trudno o wypadek.
Gołoledź na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Monika Jaworska.
Nasz czytelnik @Paweł informuje z pogranicza polsko-białoruskiego, że zima ma się świetnie. Śnieg leży nieustannie od pierwszych dni stycznia, a więc od przeszło miesiąca. W ciągu kilku ostatnich dni pokrywa białego puchu zwiększyła się prawie 2,5 razy.
Jak wynika z pomiaru niezastąpioną linijką, w rejonie Terespola śniegu są 23 cm.
Zima w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł Reducha.
Lasy Państwowe przygotowały bardzo ciekawe grafiki. Dzięki nim możecie rozpoznać gatunki drzew po pędach i pąkach, a nie tradycyjnie po liściach i korze.
Wyjątkowe chłody i opady śniegu nawiedziły kraje wybrzeży Zatoki Perskiej. W Katarze odnotowano właśnie najniższą temperaturę w całej historii pomiarów meteorologicznych. W miejscowości Abu Samrah zmierzono tylko 1,5 stopnia. Ochłodzenie nadeszło nagle, ponieważ w ciągu zaledwie 30 minut temperatura spadła o całe 7,5 stopnia. Przyczyną był wiatr, który wiał znad morza, zapewniając ciepłe powietrze. Jednak, gdy zmieni kierunek i zaczął wiać z głębi lądu, przyniósł przeszywający chłód. Rekord zimna padł również w sąsiednich Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie temperatura spadła na stokach góry Dżabal al-Dżajs, przy granicy z Omanem, do minus 5,4 stopnia. To najniższa wartość zmierzona w tym kraju na terenach niezamieszkanych.
الثلوج أعلى #جبل_جيس بعد استقرار الحالة الجوية @NCMS_media #البيان_القارئ_دائما pic.twitter.com/tajr8kLwbV
— صحيفة البيان (@AlBayanNews) 4 lutego 2017
W nocy w wielu regionach kraju spodziewamy się bardzo słabych, przelotnych opadów śniegu. Przejaśniać się będzie w dalszym ciągu tylko na Pomorzu. Temperatura minimalna wyniesie od minus 9 stopni na północnym wschodzie do minus 2 stopni na południowym zachodzie.
Jason Weingart stworzył mozaikę kolejnych etapów rozwoju tornada. Najpierw lej kondensacyjny dotyka powierzchni ziemi i wówczas możemy już mówić o tornadzie, następnie lej zwiększa swoje rozmiary, a wiatr nasila się, aż tornado osiąga maksimum swojej aktywności. Każdego roku na terytorium Stanów Zjednoczonych tworzy się średnio tysiąc tornad. Jednak tylko kilkadziesiąt z nich stwarza realne zagrożenie dla ludzi i ich dobytku.
W ostatnich dniach mamy spore zróżnicowanie temperatur. Najcieplej jest tam, gdzie zwykle jest najzimniej, a więc na terenach górzystych. To skutek silnej inwersji temperatury, a więc opadania zimnej masy powietrza i wślizgiwania się powyżej niej cieplejszego, łagodniejszego powietrza. W efekcie w tym samym czasie, gdy w Warszawie mieliśmy w ostatnich dniach całodobowy mróz, to w Zakopanem w piątek i sobotę termometry pokazały 7-8 stopni, a dzisiaj 2 stopnie. Obecnie w całym kraju mamy mróz, a to oznacza, że inwersja dobiegła końca.
Miniony styczeń okazał się w Polsce nie tylko śnieżny, ale też najmroźniejszy od 7 lat. Koniecznie zobaczcie jego piękne oblicze na naszych zdjęciach... Zobacz galerię
Lód to źródło poważnych niebezpieczeństw dla kierowców i pieszych, ale również mnóstwo radości i to nie tylko dla najmłodszych. Poślizgać się bowiem można w każdym wieku. Zobaczcie, jak wykorzystali lodowisko stworzone przez naturę młodzi mieszkańcy Białego Boru na zachodnim Pomorzu po opadach marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Dominuje całkowite zachmurzenie. Jedynie miejscami na Pomorzu niebo przejaśnia się. Słabe, przelotne opady śniegu występują miejscami na północnym wschodzie oraz w pasie od Lubelszczyzny przez Kielecczyznę po Górny Śląsk. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Jest od minus 5 stopni na Podlasiu do plus 2 stopni na Podhalu i w Bieszczadach.
Zdjęcie satelitarne w dniu 6 lutego 2017 roku o godzinie 14:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Nad północnym krańcem Atlantyku zrodził się głęboki układ niżowy, w którego centrum ciśnienie spadło do 930 hPa. Monstrum w postaci ślimaka jest widoczne na poniższym zdjęciu satelitarnym w godzin południowych. Przynosi na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii ulewne deszcze i porywisty wiatr. Kolejny układ niżowy jest widoczny nad środkową częścią Morza Śródziemnego. Ten przynosi ulewy i burze m.in. we Włoszech, a niebawem również na Bałkanach.
19 stycznia satelita meteorologiczny Landsat-8 uwiecznił białe plam pośród holenderskich pól. Co to takiego? Okazuje się, że to śnieg i choć naturalny, to jednak powstający w zainicjowanym przez człowieka procesie. Otóż para wodna wydobywająca się z kominów zakładów przemysłowych, a dokładniej z chłodni parowych, zaczyna resublimować, a więc zmieniać w kryształki lodowe.
W efekcie nawet wiele kilometrów od kominów to, co się z nich wydostaje, opada na ziemię w postaci śniegu. Holendrzy rzadko kiedy mają do czynienia ze śniegiem, więc białe plamy są swego rodzaju jego namiastką... Zobacz duże zdjęcie
W Dubaju, mieście położonym między wybrzeżem Zatoki Perskiej a pustyniami Półwyspu Arabskiego, wydaje się, że pogoda przez cały rok jest taka sama. Nic bardziej mylnego. O tej porze roku nad regionem przechodzą niże, którym towarzyszą porywiste wiatry, które potrafią spowodować spore zamieszanie. W miniony piątek wiało tak mocno, że jeden z licznych dźwigów runął na budynek, niszcząc fasadę hotelu Nassima Royal i zaparkowane pod nim samochody. Wybuchł pożar, który szybko się rozprzestrzeniał, blokując ruch na autostradzie.
Na zachodzie kraju śnieg roztopił się. W jednych miejscach w ostatnich dniach, a w innych już dawno temu. Na przykład w Toruniu białego puchu nie ma już od 2 tygodni. Dla porównania w Katowicach, które są jednym z najbardziej śnieżnych miejsc poza górami, śnieg leży nieustannie już od miesiąca. Wśród miast wojewódzkich najwięcej puchu mamy oficjalnie w Lublinie, aż 16 cm.
Nie tylko w Polsce styczeń okazał się najzimniejszy od 2010 roku. Prawie w całej Europie było bardzo mroźno i śnieżnie. U nas termometry pokazały prawie minus 40 stopni. Fala mrozów pochłonęła życie kilkudziesięciu osób. Pora na bilans minionego miesiąca... Zobacz cały artykuł
Fot. TwojaPogoda.pl
Poranek na przeważającym obszarze kraju jest pochmurny. Przejaśnia się i rozpogadza jedynie na Pomorzu. W centrum i na północnym wschodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Na terenach górzystych zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Podlasiu do plus 2 stopni w Bieszczadach.
Zobaczcie chmurę burzową piętrzącą się nad wulkanem na wyspie Celebes Północny na Indonezji. W krótkim czasie cumulonimbus wyprodukował kilkaset piorunów, głównie chmurowych.
Ciśnienie zaczęło rosnąć i tak też będzie do samego końca dnia. W tej chwili na barometrach mamy od 1012 hPa (w normie) w Małopolsce do 1021 hPa (wysokie) na Podlasiu.