Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Nasi koledzy z Info Meteo Elbląg postanowili skorzystać ze słonecznego weekendu i wybrali się na Ujście Wisły, gdzie zima pokazuje swoje niezwykłe oblicze. Zobaczcie ich zdjęcia:
Zima w Ujściu Wisły. Fot. Info Meteo Elbląg.
Zima w Ujściu Wisły. Fot. Info Meteo Elbląg.
W miejscowości Maramures w Rumunii doszło do katastrofalnej powodzi roztopowej. Rwący nurt rzeki uległ spiętrzeniu i wypchnął blokującą go lodową przeszkodę, przy okazji niszcząc domy i porywając samochody. Na szczęście mieszkańcy zdołali się w porę ewakuować przez "lodowym tsunami". W przeciwnym razie groziło im utonięcie w lodowatej wodzie.
Fot. Sighet247.
W hiszpańskiej Galicji podczas sztormu pojawiły się olbrzymie ilości piany, podobnie jak miało to miejsce kilka dni temu na wybrzeżach Irlandii. Podobne widoki przyniosło te same zjawisko. Piana to mieszanina, która w postaci rozproszonej jest gazem. Bąbelki tworzą się m.in. podczas sztormu, gdy woda traci swoje napięcie powierzchniowe, a jej zewnętrzne warstwy zmieniają się w postać gazową. Wystarczy silny wiatr, aby bąble zaczęły się unosić i osadzać na wybrzeżu.
@Rafał wybrał się wczoraj w Tatry Słowackie. Zobaczcie, jak pięknie jest tam o tej porze.
Krajobrazy Tatr Słowackich. Fot. Rafał Raczyński.
Krajobrazy Tatr Słowackich. Fot. Rafał Raczyński.
Na północy kraju utrzymują się przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a w centrum i na wschodzie prószy śnieg. Lokalnie na zachodzie i południu zagęszczają się mgły, które mogą ograniczać widoczność do 200-300 metrów. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura waha się od minus 7 stopni na północnym Mazowszu do plus 3 stopni miejscami na Śląsku i w Małopolsce.
Noc w wielu regionach kraju przyniesie słabe, przelotne opady śniegu. Za ich sprawą krajobrazy ponownie zaczną się zabielać wszędzie tam, gdzie puch zdążył się już roztopić, a więc głównie na zachodzie kraju. Wszędzie spodziewamy się mrozu, największego na północnym wschodzie.
Żeby nasze lasy doszczętnie nie spłonęły, buduje się dojazdy pożarowe. Umożliwiają one dojazd pojazdom gaśniczym do najgłębszych obszarów leśnych i szybkie działanie w razie pożaru. Są to obecnie największe leśne arterie drogowe, nazywane potocznie leśnymi autostradami. Często korzystają z nich spacerowicze i wszyscy ci, którzy przemierzają lasy na rowerach. Zobaczcie, jak się buduje taki dojazd pożarowy:
Intensywne opady śniegu sparaliżowały górzyste obszary Afganistanu i Pakistanu. W wielu regionach zeszły masywne lawiny śnieżne, które zrujnowały wiele domostw i pozbawiły życia dziesiątki osób. Wiele miejscowości jest odciętych przez śnieg od świata, głównie w Badachszanie. Nie sposób do nich dotrzeć, ponieważ lawiny zatarasowały jedyne drogi, na których utknęły samochody. Między Kabulem a Kandaharem w śniegu utknęło aż 250 samochodów. Ratownicy musieli ewakuować kierowców i ich pasażerów.
Kabul, stolica Afganistanu, w śniegu. Fot. TOLOnews.
Całkowite zaćmienie Słońca uwiecznione z pokładu samolotu:
Brytyjscy naukowcy z sukcesem przemieścili na Antarktydzie bazę polarną Halley 6, która zbudowana została w miejscu, gdzie pojawiła się spora szczelina. Mogła ona sprawić, że olbrzymia kra lodowa oderwałaby się od lądolodu i odpłynęła na otwarte wody wraz z budynkami stacji i ich załogą. Szczelina zaczęła się powiększać w ostatnich latach, jednak w tym sezonie proces ten znacznie przyspieszył. Postanowiono, że stacja zostanie przeniesiona zanim skończy się krótkie polarne lato i zapadnie wielomiesięczna noc. Stacja składa się z 8 modułów, o wadze nawet kilkuset ton każdy, które zaplanowane zostały tak, aby można je było w miarę łatwo przemieszczać za pomocą buldożerów. Przewidywano, że zmiana lokalizacji stacji nastąpi dopiero za kilkanaście lat. Jednak zmiany klimatyczne w regionie postępują znacznie szybciej niż się spodziewano i ewakuacja musiała nastąpić już teraz. Brytyjscy polarnicy przenieśli stację o 23 kilometry. Jak to zrobili? Może to zobaczyć na poniższym filmiku.
Naukowcy dokonali ostatnio w jaskiniach w stanie Chhattisgarh w środkowo-wschodnich Indiach fascynującego odkrycia, którym są petroglify stworzone ok. 10 tysięcy lat temu. Archeolodzy chcą poprosić o pomoc amerykańską NASA i Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), aby pomogły im dokładnie zbadać znalezisko, ponieważ wyraźnie pokazują one wizerunki istot z kosmosu oraz statki kosmiczne, którymi przylecieli oni na Ziemię... Zobacz cały artykuł
Obłoki lentikularne, nazywane też chmurami soczewkowatymi, nie przestają nas zachwycać. Przyroda potrafi "ulepić" coś tak pięknego z obłoków skroplonej pary wodnej z dodatkiem silnych pionowych ruchów powietrza, w pobliżu obszarów górzystych. Tak chmura ta wyglądała w ubiegłym tygodniu, gdy pojawiła się nad Östersund w Szwecji:
Luty to ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Czy przez następne 2 tygodnie musimy się liczyć ze śniegiem i całodobowym mrozem, na który czekają w górach feriowicze, czy też ku uciesze mieszkańców nizinnych miejscowości wreszcie się na dobre ociepli?... Sprawdź prognozę
Członkowie Sekcji Meteorytowej Pracowni Komet i Meteorów (PKiM) postanowili poszukać fragmentów meteoru, który rozświetlił niebo nad Mazurami w nocy z 12 na 13 września ubiegłego roku. Tak jasnego bolidu nie widziano nad Polską przynajmniej od 13 lat... Zobacz cały artykuł
Niedziela rozpoczęła się ponuro. Jedynie mieszkańcy Warmii, Mazur i Suwalszczyzny mogą liczyć na większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na zachodzie, południu i w centrum kraju pada, na ogół deszcz, ale miejscami ma on postać marznącą, powodującą gołoledź. Tak jest teraz m.in. w Łodzi i Lublinie, gdzie drogi i chodniki mogą się zmieniać w "szklankę". Na wyżej położonych obszarach pojawia się także śnieg. W Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Kaliszu jest mglisto. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Jest od minus 10 stopni w Białymstoku do plus 3 stopni w Lesku i Krośnie.
W miejscowości Dawlish w angielskim hrabstwie Devon na południowym zachodzie kraju, podczas silnego sztormu, fale wdzierają się na tory kolejowe. Gdy akurat przejeżdżają tamtędy pociągi, to spektakularne widoki mamy gwarantowane.
Zobaczcie też, jak wygląda taka podróż przez fale z perspektywy kabiny maszynisty:
Ciśnienie będzie dzisiaj stabilne. W tej chwili wynosi od 1005 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1013 hPa (w normie) na północnym wschodzie.