Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Jeśli lubicie podziwiać archiwalne nagrania tornad, to mamy dla Was jedno z 1991 roku. Potężny ciemny lej przetoczył się wówczas w rejonie miejscowości Lazbuddie w stanie Teksas. Zobaczcie.
Na południu, wschodzie i w centrum kraju noc zapowiada się z opadami śniegu, które będą wędrować od strony Górnego Śląska i Małopolski w kierunku Mazowsza. Opady mogą być intensywne i znacznie ograniczać widoczność na drogach. Na pozostałym obszarze padać nie powinno, pojawią się też przejaśnienia. Temperatura minimalna wyniesie od minus 6 stopni w Zielonej Górze do minus 1 stopnia w Opolu i Rzeszowie.
Kelley Williamson, amerykański fotograf, uwiecznił kolejne etapy życia tornada, które przetoczyło się nad miastem Canadian w Teksasie. W ciągu 55 sekund, na przyspieszonym filmiku, możecie zobaczyć jak lej uformował się, jak siał spustoszenie i ostatecznie zanikł.
Amerykańscy i japońscy naukowcy za pomocą satelity meteorologicznego GPM będą wykonywać trójwymiarowe zdjęcia chmur burzowych, aby określić jak wygląda rozkład wielkości kropel wody, gradzin i śnieżynek w ich wnętrzach. Jest to bardzo istotna wiedza, dzięki której będziemy mogli lepiej przewidywać jak gwałtowna będzie burza, jak długo potrwa i ile podczas niej spadnie deszczu czy gradu. Do tej pory naukowcy badali chmury w technice trójwymiarowej z powierzchni ziemi. Na poniższym zdjęciu widoczna jest koncepcja rozkładu wielkości kropel wody w chmurze burzowej. Kolor niebieski i zielony oznaczają niewielkie krople o średnicy od 0,5 do 3 mm, z kolei żółty i pomarańczowy to krople większe o średnicy od 4 do 6 mm. Według naukowców wystarczy prześwietlić chmurę, aby dowiedzieć się o jej intensywności. Dominujące kolory niebieski i zielony oznaczać będą mało wydajną opadowo burzę, zaś kolory żółte, pomarańczowe i czerwone, burzę mogącą stanowić zagrożenie ulewami, a co za tym idzie także podtopieniami.
Fot. NASA.
Brazylijscy i niemieccy astronomowie dokonali ostatnio bardzo interesującego odkrycia. Udało im się odnaleźć obiekt, który zawiera tyle tlenu, że przyćmiewa ziemską atmosferę, a co więcej obiektem tym nie jest wcale planeta lecz gwiazda, która zdaje się być... Przeczytaj cały artykuł
Kjell Lindgren, amerykański astronauta, uwiecznił potężne wyładowanie atmosferyczne na Ziemi, które wyzwoliło tak dużą energię, że jej światło odbiło się w panelach słonecznych, które zasilają Międzynarodową Stację Kosmiczną w prąd. Według badań Europejskiej Unii Geofizycznej w Wiedniu okazuje się, że w ciągu każdej godziny na naszej planecie szaleje 760 burz.
Fot. NASA / Kjell Lindgren.
Czy to manifestacja obcej cywilizacji? Nie, to wyniesienie na orbitę za pomocą rakiety Atlas V, satelity telekomunikacyjnego MUOS-4. Start odbywał się o wschodzie Słońca, dlatego rakieta widoczna była na tle porannej zorzy. Promienie słoneczne podświetliły pozostałe po rakiecie gazy na jasny, elektryczny kolor. Spektakl potrafił zaprzeć dech w piersi. Zobaczcie jak wyglądał:
Fot. Jack Jewell.
Dla tych, którzy chcą zobaczyć pełny start rakiety, zamieszczamy filmik:
Osunięcia ziemi bywają bardzo zwodnicze. Wydaje się, że grunt jest stabilny, a chwilę później wszystko leci w dół. W ten sposób zapadła się część parkingu w jednym z japońskich parków narodowych. Przyczyną były ulewne deszcze, które doprowadziły do przesiąknięcia ziemi. W efekcie materiał stał się luźny i z łatwością się osunął. Kilka samochód rozbiło się, a dwa zawisły nad przepaścią. Na szczęście nikogo w nich wówczas nie było.
Warszawa już niedługo stanie się największym miastem Europy i znajdzie się w pierwszej dziesiątce największych pod względem powierzchni miast świata! Będzie nie tylko większa od Berlina czy Paryża, ale również Londynu czy Nowego Jorku... Zobacz cały artykuł
W pasie od Pomorza przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Lubelszczyznę i Małopolskę utrzymują się przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a miejscami na Śląsku i w Małopolsce prószy śnieg. Wiatr wieje słabo ze wschodu i południowego wschodu. Temperatura waha się od minus 5 stopni na Pomorzu Gdańskim i Kujawach do plus 4 stopni w Małopolsce i na Podkarpaciu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 1 lutego 2017 roku o godzinie 12:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zobaczcie, co słychać dzisiaj na Śląsku, w obiektywie naszych czytelników:
Zima w Raciborzu w woj. śląskim. Fot. Łukasz Borowiec.
Mgła, smog, śnieg i daniele na Śląsku. Fot. Bartek.
Mgła w Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Przemysław.
Wczoraj poprószyło miejscami na zachodzie i południowym zachodzie. Mimo, że opady były chwilami obfite, to jednak płatki były bardzo drobne i w efekcie spadło niewiele śniegu, przeważnie od 1 do 3 cm. Obecnie wśród miast wojewódzkich najwięcej białego puchu leży w Zielonej Górze, Katowicach, Opolu, Rzeszowie, Kielcach i Lublinie, od 11 do 13 cm. Lokalnie zaspy są wyższe. Śniegu w ogóle nie ma na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce.
Jak palić w piecu, aby nie wytwarzać smogu? Dlaczego nie wolno palić mokrego drewna? Na czym polega jego sezonowanie? Jak prawidłowo rozpalać ogień? O tym opowie leśnik Maciej Chromy:
@Paweł przesłał nam zdjęcie malowniczej szadzi, w postaci lodowych igiełek, które pokryły o poranku wszelkie przedmioty na wolnym powietrzu. To zasługa mrozu i gęstej mgły. Coś pięknego.
Szadź w Nidzicy w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Paweł Maigre.
W pasie od Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Kielecczyznę, Małopolskę i Podkarpacie oraz na Dolnym Śląsku jest pogodnie, miejscami bezchmurnie. Nad pozostałym obszarem Polski niebo jest całkowicie zasnute niskimi chmurami warstwowymi, które jednak nigdzie opadów nie przynoszą. W wielu miejscach natomiast występują lokalne zamglenia i mgły. Wiatr wieje słabo, głównie z kierunku wschodniego. Na termometrach mamy od minus 12 stopni na Kielecczyźnie do minus 1 stopnia na Ziemi Lubuskiej.
Najbardziej spektakularne tornado ubiegłorocznego sezonu w USA narodziło się 7 maja w rejonie Wray w stanie Kolorado. Minuta po minucie filmował je słynny łowca burz Reed Timmer. Polecamy Wam obejrzenie całego 5-minutowego nagrania. Poczujecie się, jakbyście tam byli.
Dla amatorów prawdziwych wrażeń mamy także nagranie w technice 360:
Do południa ciśnienie będzie stabilne, po południu zacznie się bardzo powoli obniżać. Teraz jest wysokie i wynosi od 1023 hPa na zachodzie do 1027 hPa na północnym wschodzie.