Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Budowanie domów na powierzchni ziemi opanowaliśmy już niemal do mistrzostwa, więc coraz częściej pojawiają się nowatorskie projekty domków na drzewach czy pływających po jeziorze. Dziś mówimy właśnie o jednym z nich, który na dodatek pochodzi z recyclingu i zasilany jest energią słoneczną. Włoski architekt Giancarlo Zema stworzył koncept... Dowiedz się więcej
W Chinach obchodzony jest Księżycowy Nowy Rok, który rozpoczął się w momencie, gdy Księżyc wszedł w nów, a więc w minioną sobotę. W tym samym momencie, gdy zaczyna się Rok Koguta, startuje też Święto Wiosny, choć w wielu zakątkach najludniejszego kraju świata wciąż panują tęgie mrozy i leży mnóstwo śniegu. Satelita meteorologiczny wykonał zdjęcie Pekinu, stolicy Chin, w bezchmurny dzień. Częściej miasto spowite jest gęstym smogiem:
Miasto, które należy do kilku najgęściej zaludnionych na naszej planecie, zamieszkiwane jest przez 21 milionów ludzi. Dla porównania w całej Polsce żyje niecałe 40 milionów ludzi:
Fot. ESA.
To niesamowite zdjęcie wykonał łazik Opportunity, który od 13 lat przemierza powierzchnię Marsa. Nad jałowym pustkowiem, smaganym przez zamiecie piaskowe, unoszą się jasne chmury. Z wyglądu przypominają one chmury pierzaste o nazwie cirrus, które obserwować możemy na ziemskim niebie. Zbudowane są one z kryształków lodowych. Tymczasem na Marsie chmury te powstają z drobin lodu wodnego. Podobne obłoki sondy kosmiczne zarejestrowały m.in. na Jowiszu, Saturnie, Uranie, Neptunie i Tytanie. Fotografia powstała z połączenia kilku zdjęć tworzących panoramiczną mozaikę, stąd też czarne pole w górnej części.
Spójrzcie nisko na niebo południowo-zachodnie, gdzie Księżyc spotyka się z dwoma najbliższymi nam planetami: Wenus i Marsem. Ta jaśniejsza "gwiazdka" to Wenus, a ta czerwonawa to oczywiście Mars. Jeśli niebo jest u Was zachmurzone, to zobaczcie zdjęcia od @Sławka:
Spotkanie Księżyca, Wenus i Marsa. Fot. Sławek.
Spotkanie Księżyca, Wenus i Marsa. Fot. Sławek.
Kolejny przepiękny zachód Słońca. Tym razem uwieczniony przez @Adama na Mazowszu:
Zachód Słońca w Mławie w woj. mazowieckim. Fot. Adam Kulesza.
W samym sercu Bieszczadów krajobrazy przypominają zupełnie inny kontynent. Możemy się poczuć, jakby nie obowiązywał nas czas, poza wszelką cywilizacją. Zobaczcie, jak pięknie tam jest:
Na Śląsku i w Wielkopolsce występują intensywne opady śniegu, które sprawiają, że na warunki drogowe są trudne. W regionie spadło już kilka centymetrów śniegu i w dalszym ciągu go przybywa. Nasz czytelnik @Bartek przesłał nam filmik ze śnieżycy, która przechodzi nad Śląskiem:
Poniższa animacja pokazuje, jak zmieniały się anomalie temperatury na naszej planecie na tle ostatnich ponad 130 lat. Według pomiarów miniony rok był globalnie najcieplejszy przynajmniej od 1880 roku, a według rekonstrukcji klimatycznych od 115 tysięcy lat... Dowiedz się więcej
Naukowcy mówią, że jednym z najbezpieczniejszych miejsc w domu podczas tornada jest wanna. I to nie bzdura. Przekonała się o tym 75-letnia Charlesetta Williams i jej syn Rickey, którzy kilka dni temu wieczorem oglądali telewizję, gdy niespodziewanie w ich dom uderzyło tornado. Jak opisywali, nagle zaczęło gwałtownie wiać. Huk był podobny do wirującej pralki. Rickey powiedział, że powinni schronić się w wannie. Chwilę później z ich domu pozostały tylko szczątki, a oni w wannie przelecieli kilkadziesiąt metrów dalej. Mają tylko drobne zadrapania i kilka siniaków, ale najważniejsze, że żyją. Przypadków przenoszenia ludzi przez tornado jest wiele. 12 marca 2006 roku tornado w stanie Missouri uniosło w powietrze 19-latka, a następnie przeniosło go 400 metrów i porzuciło na polu. Nastolatkowi nic się nie stało, oprócz kilku niegroźnych zadrapań. To dotąd najdłuższa droga jaką przebył żywy człowiek niesiony przez tornado w historii meteorologii.
W najbliższych dniach Polska znajdować się będzie na przemian pod wpływem wyżów, jak i zawiązanych z niżami frontów atmosferycznych. To oznacza częste i spore zmiany w pogodzie. Będą śnieżyce, ulewy, gęste mgły, wiatr halny, mróz, ale też odwilż.... Zobacz cały artykuł
Powierzchnia Ziemi staje się coraz ciemniejsza, a wraz z tym zmniejsza się jej zdolność do odbijania promieniowania słonecznego. Ciepło jest pochłaniane przez grunt i powierzchnię oceanów, co przyspiesza ocieplanie się klimatu... Zobacz cały artykuł
Pogoda jest zróżnicowana. W pasie od Pomorza przez Kujawy, Mazowsze, Lubelszczyznę i Kielecczyznę po Małopolskę i Podkarpacie jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się. Na Dolnym Śląsku występują intensywne opady śniegu, które miejscami znacznie ograniczają widoczność. Wiatr wieje słabo ze wschodu i południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Podlasiu do plus 3 stopni na Ziemi Sądeckiej.
Człowiek uczy się całe życie, nie tylko w szkole, ale także podczas ferii zimowych. Nikt nam nie zastąpi dziadka, który wraz z babcią są najlepszymi nauczycielami. I tak oto na zamarzniętym Jeziorze Rożnowskim w biegu Dunajca przedstawiciel młodego pokolenia uczy się, jak się wędkuje pod lodem. Warstwa lodu ma 40 cm, a więc 4-krotnie więcej niż potrzeba do utrzymania wędkarza.
Wędkowanie pod lodem na Jeziorze Rożnowskim w Gródku nad Dunajcem. Fot. Piotr.
@Jaga uwieczniła wczorajszy pełen barw zachód Słońca na Dolnym Śląsku.
Zachód Słońca w Niwkach Kraszowskich w woj. dolnośląskim. Fot. Jaga.
W meksykańskim portowym mieście Progreso zbudowano molo, które pierwotnie miało 2 kilometry długości. Jednak wraz z rozwojem miasta i zwiększającym się ruchem turystycznym, władze miasta zdecydowały się rozbudować molo, które ostatecznie osiągnęło zawrotną długość aż 6,5 kilometra. Dzięki temu może teraz przybijać do niego każdego roku ponad 100 liniowców, które przywożą blisko 350 tysięcy pasażerów, zasilających kieszenie jukatańskich sprzedawców.
Zdjęcie satelitarne ujawnia, że tak olbrzymie molo nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska wodnego. Budowla zaburza bowiem naturalne prądy morskie, a co za tym idzie, także przemieszczanie się osadów. Ciemne obszary są znacznie głębsze od ich otoczenia, ponieważ osady nie mogą do nich dotrzeć i tych niecek wypełnić.
Fot. NASA.
Niesamowita chmura, przypominająca latający spodek, o zachodzie Słońca zawisła nad Szwecją. To obłok lentikularny, który najczęściej pojawia się nad obszarami górzystymi i jest skutkiem panowania silnych pionowych ruchów powietrza. Szybownicy uwielbiają te chmury, ponieważ pomagają im się wznosić na duże wysokości, bez zagrożenia turbulencjami.
W pasie od Kujaw przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Kielecczyznę, Małopolskę i Podkarpacie jest pogodnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a na zachodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Wiatr wieje ze wschodu i południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w Małopolsce do zera na zachodnim i środkowym Pomorzu.
Kolorowe mapki, piękne animacje i prognoza dla każdego miasta wojewódzkiego. Tak dzisiaj wyglądają prognozy pogody w telewizji. Jednak ponad 30 lat temu było zupełnie inaczej. Prognoza była przygotowywana na planszach, czasem malowana kredą na tablicy, a widzowie musieli się zadowolić kilkoma chmurkami i słoneczkami. Ciężko było wywnioskować, jaka będzie jutro pogoda. Zobaczcie, jak wygląda jedna z takich prognoz z 25 stycznia 1985 roku.
Ciśnienie zaczęło w ostatnich godzinach rosnąć i tak też będzie przez cały dzień. W tej chwili na barometrach mamy od 1016 hPa (w normie) na zachodzie do 1024 hPa (wysokie) na wschodzie.