FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogodowe skrajności w Polsce. Czego się spodziewać?

Na północy często wieje, na południu leje, na wschodzie najczęściej mrozi, a na zachodzie grzeje. Pogoda w naszym kraju zmienną jest, dlatego warto poznać bliżej zjawiska atmosferyczne, które mają niebagatelny wpływ na nasze codzienne życie.

Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. To w dużym skrócie oznacza, że pogoda jest zmienna, nie tylko na tle dni, lecz również poszczególnych części doby. W szafach gromadzimy ubrania zarówno na upalne dni, jak i na takie, które niosą tęgi mróz.

Nic dziwnego, ponieważ na przestrzeni wielu lat ekstremalne temperatury wahały się od 40 stopni na minusie do nawet 40 stopni na plusie. Dodatkowo klimat warunkuje położenie geograficzne, zwłaszcza w rejonach górskich, jak i nad morzem.

Aby lepiej poznać nasz rodzimy klimat i jego spore zróżnicowanie względem poszczególnych regionów kraju, pokażemy Wam mapy przygotowane przez Pracownię Kartografii Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Pogoda ciepła, słoneczna, bez opadu

Jeśli lubicie, gdy jest ciepło, pogodnie i nie pada, to przy wyborze miejsca swojego zamieszkania powinniście zwrócić większą uwagę na Śląsk i Wielkopolskę. To właśnie tam te trzy czynniki pogodowe zdarzają się jednocześnie najczęściej, bo nawet do 130 dni w ciągu roku. Najmniejszą szansę na taką właśnie aurę mamy w górach oraz na środkowym Pomorzu i na Suwalszczyźnie.

Pogoda ciepła, pochmurna, z opadem

Jeśli zaś preferujecie wysokie temperatury, ale przy zachmurzonym niebie i opadach to Waszym rajem będą krańce zachodnie i południowe. Najrzadziej taki typ pogody spotkacie na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz we wschodniej części kraju.

Pogoda mroźna, pochmurna z opadem

Mróz to domena wschodnich województw, a także regionów górzystych. Jeśli połączymy to z całkowicie zasnutym chmurami niebem i opadami, to okaże się, że nawet 50 takich dni średniorocznie zdarza się na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Najmniej zaś na krańcu zachodnim, nawet poniżej 10 dni.

Pogoda mroźna, słoneczna, bez opadu

Zimą to chyba najbardziej pożądany typ pogody, szczególnie dla tych, którzy cierpią na sezonową depresję albo nie lubią śniegu. Mróz podczas błękitnego nieba, choć zwykle jest tęższy, to jednak o wiele łatwiejszy do zniesienia. Taki typ pogody dominuje na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Pogoda przymrozkowa, pochmurna, z opadem

Noc i poranek z przymrozkiem a za dnia na plusie najczęściej zdarza się na Warmii, północnym Mazowszu, Podlasiu, Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyźnie.

Pogoda przymrozkowa, słoneczna, bez opadu

Nieduży mróz przy pogodnym niebie to częste zjawisko na Dolnym Śląsku. O wiele rzadziej zdarza się w regionach północnych, północno-wschodnich i środkowo-wschodnich.

Burze atmosferyczne

Zgodnie z zasadą, im bliżej gór się znajdujemy, tym większa jest szansa na burze. Mapa to potwierdza. Najmniej burz mamy na krańcach północnych i północno-zachodnich, nawet trzykrotnie mniej niż na południu kraju.

Cisze atmosferyczne

Brak wiatru to jedna z głównych przyczyn zalegania smogu, zwłaszcza w chłodnej porze roku, gdy uruchamiamy piece węglowe. Największy problem z bezwietrzną aurą mają więc mieszkańcy obszarów okołogórskich, gdzie przy północnym wietrze zanieczyszczenia nie mogą się rozwiać, bo są blokowane przez pasma górskie.

#reklama#

To właśnie dlatego miejscowości na Śląsku i w Małopolsce są najbardziej zanieczyszczonymi w naszym kraju. Najmniej smogu unosi się nad wybrzeżem, gdzie wciąż wieje znad Bałtyku, a pyły i gazy przemysłowe są na bieżąco rozwiewane.

Opady

Najbardziej mokrymi regionami w Polsce są tereny okołogórskie południowej części kraju oraz wybrzeże i Pomorze. W obu przypadkach czynnikami determinującym wzmożone opady są wpływ morza i gór. Im dalej wgłąb kraju, tym opadów notuje się mniej.

Opady długotrwałe

Długotrwałe opady, mogące powodować podtopienia i powodzie, najczęściej występują na terenach okołogórskich, nad morzem oraz na północnych krańcach Mazur i na Suwalszczyźnie.

Mgły

Lubicie mgłę? Jeśli tak, to szczególnie przyciągać Was powinni Bory Dolnośląskie, rozciągające się na obszarze woj. dolnośląskiego i lubuskiego. To tam w ciągu roku aż 2 miesiące mijają średnio pod znakiem białej zasłony. Do mglistych regionów zaliczyć można także Bory Tucholskie, puszcze Warmii, Mazur i Podlasia oraz obszary położone między brzegami Wisły i Sanu. Najmniej mgliście jest na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Pokrywa śnieżna

Atrybut zimy to pokrywa śnieżna. Dla nikogo zaskoczeniem nie jest fakt, że jest jej najwięcej i leży ona najdłużej na mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu, nawet przez ponad 100 dni w roku. Najmniej śnieżnymi miastami są m.in. Wrocław i Szczecin.

Mamy nadzieję, że mapki choć trochę przybliżą Wam w jak pięknym i pełnym skrajności kraju mieszkamy. Na mokrym południu, mroźnym wschodzie, ciepłym zachodzie i wietrznej północy.

Opracowanie:

Dane: Pracownia Kartografii Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

prognoza polsat news