Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Noc i poranek na południu kraju przyniosła nawet 15 stopni mrozu. Z kolei po południu również na południu, ale także na zachodzie ociepliło się nawet do 5-6 stopni. Mieliśmy kolosalne różnice temperatury. Na przykład w Katowicach rano było minus 15 stopni, a po południu tylko zero. Podobnie było w Zakopanem, gdzie rano odnotowano minus 9 stopni, a po południu już 5 stopni.
Dzisiaj bałtyckie plaże zatopione i opustoszałe. A jeszcze pół roku temu nie można było znaleźć miejsca, żeby powylegiwać się na słońcu. Za 6 miesięcy znów zapełnią się tłumami urlopowiczów, wśród których znajdą się również niektórzy z Was. Tak w sierpniu wyglądała plaża w Łebie:
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet
Spacerowaliście kiedyś plażą otuloną kołderką ze śniegu? Zima nad Bałtykiem jest piękna. Tłumy urlopowiczów zastępuje gwar mew, kaczek i łabędzi... Zobacz galerię zdjęć
W chilijskich Andach zeszła masywna lawina. Sfilmowali ją turyści, którzy ledwie uszli z życiem. Masy śniegu poruszają się w dół zbocza górskiego z zawrotną prędkością ponad 150 kilometrów na godzinę. Siła lawiny jest tak duża, że powala ona drzewa i wyrywa je z korzeniami. Człowiek jest w stanie ją przetrwać, tylko jeśli znajduje się stosunkowo blisko powierzchni i zdoła sam się uwolnić ze śniegu lub starczy mu powietrza do przybycia ekip ratowniczych. Statystyka mówi, że osoba odkopana w ciągu pierwszych 15 minut ma 90 procent szans na przeżycie, jednak dotarcie na miejsce ekipom ratowniczym zwykle zajmuje ponad 20 minut, o ile pogoda jest sprzyjająca. Najtragiczniejsza lawina, jak zeszła w polskich górach, miała miejsce 20 marca 1968 roku w Białym Jarze w Karkonoszach. Zginęło wówczas 19 osób, a tylko 5 udało się uratować.
W nocy na Pomorzu przejdą słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Z kolei na Podlasiu poprószyć może śnieg. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Termometry pokażą na południowym wschodzie około minus 10 stopni, a w kotlinach górskich kilkanaście stopni mrozu. Najcieplej będzie na Pomorzu, około zera.
Jezioro Grundlsee w austriackiej Styrii zamarzło po raz pierwszy od 7 lat. Miejscowi postanowili to wykorzystać i pojeździć na łyżwach po przeźroczystym lodzie.
@Agnieszka przesłała nam fantastyczne zdjęcie. Dwa światy na jednym podwórku. Promienie słoneczne i ciepło w jednej części trawnika, a cień i mróz w drugim. Słońce potrafi zdziałać cuda:
Fot. Agnieszka Bednarek.
Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili swój wieczorny przelot na okolicami Polski. Na poniższym zdjęciu widoczna jest zielona zorza polarna, unosząca się nad północną Skandynawią. Poniżej niej świecą światła dużych miast, w tym Gdańska i Gdynii. Piękna fotografia wykonana z 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi:
Fot. NASA / ISS.
Każda pora roku ma w sobie coś pięknego. Zima też, ale odkrywamy to, dopiero, gdy się kończy...
Fot. TwojaPogoda.pl
Krople deszczu wcale nie spadają z chmur na ziemię w linii prostej. Z powodu mieszającego się powietrza o różnej temperaturze, dochodzi do turbulencji, które sprawiają, że kropla zanim spadnie na nasz parasol, wiruje nawet przez 3-4 minuty. Zdjęcie z zastosowaniem dłuższego naświetlania, obrazuje ten "niezwykły" proces:
Fot. Twitter / @Lucas_Bourque_
Turyści, którzy spędzali wczoraj urlop w meksykańskim kurorcie Cancun, z dala od swoich zimnych krajów, ujrzeli niecodzienne zjawisko. To trąba wodna szalejąca nad wodami Morza Karaibskiego, którą chylące się ku horyzontowi Słońce przepięknie oświetliło na złoty kolor.
Czy po mroźnym i śnieżnym styczniu przed nami w lutym większa zmiana pogody i zapowiadane przez nas pierwsze powiewy wiosny? A może musimy się liczyć z kontynuacją zimowej aury? Jak miną ferie w ostatnich regionach? Sprawdźmy pogodę do połowy lutego... Zobacz prognozę
Na przeważającym obszarze kraju niedzielny poranek jest bezchmurny i słoneczny. Tylko na wschodzie jest pochmurno, a miejscami w okolicach Włodawy pada marznąca mżawka, która może powodować niebezpieczną gołoledź. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura waha się od minus 8 stopni miejscami na Śląsku i Ziemi Łódzkiej do minus 1 stopnia miejscami na Pomorzu Gdańskim, Mazurach i Mazowszu.
Nasi czytelnicy uwiecznili dzisiejszy poranek. @Damian pokazał wschodzące Słońce przebijające się przez grubą warstwę smogu spowijającego Górny Śląsk. @Witek z kolei uwiecznił gęstą mgłę lodową, która osadziła na Podkarpaciu przepiękną szadź.
Wschód Słońca w smogu nad Górnym Śląskiem. Fot. Damian Dąbrowski.
Mgła o wschodzie Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witek Ochał.
W sieci pojawił się filmik, na którym widoczne są olbrzymie płaty zmrożonego śniegu, które odpadają od wieży telewizyjnej, wprost na filmującą je osobę. To mogło się źle skończyć.
Zobaczcie jeszcze jedno nagranie, nieco starsze, ale wciąż aktualne:
Paul Raila postanowił przygotować oszałamiający hyperlapse, czyli przyspieszony film poklatkowy (timelapse), z dwóch niezwykłych miast Stanów Zjednoczonych, a mianowicie Nowego Jorku i San Francisco. Trzeba przyznać, że efekt jego ciężkiej pracy dosłownie zapiera dech. Obejrzyjcie metropolie, które nigdy nie zapadają w sen.
Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień takie pozostanie. Barometry pokazują teraz od 1021 hPa na północnym zachodzie do 1028 hPa na wschodzie kraju.