Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Fantastyczna chmura zawisła nad południową Kalifornią, wywołując u mieszkańców prawdziwą euforię, która później objawiła się w lawinie wpisów na serwisach społecznościowych. Tradycyjnie już najczęstszym wyjaśnieniem tego fenomenu było UFO, choć tak naprawdę to nie było dzieło obcej cywilizacji, lecz... samolotu. Żeby było jeszcze ciekawiej, to zjawisko nazywane jest "dziurkaczem". Dlaczego? Zapraszamy po szczegóły do lektury... Przeczytaj artykuł
Planetoida 2017 BX przeleciała dzisiaj blisko Ziemi. O godzinie 5:54 nad ranem znalazła się najbliżej Ziemi, w odległości 265 tysięcy kilometrów, co stanowi około 0,7 średniego dystansu Ziemi od Księżyca. Nie było żadnego zagrożenia uderzeniem. Następnie o godzinie 20:55 przemknęła najbliżej Księżyca. Planetoida miała około 10 metrów średnicy i była połowę mniejsza niż obiekt, który eksplodował nad Czelabińskiem w Rosji. To już druga w tym roku planetoida, która zbliżyła się na niewielki dystans od Ziemi. W 2016 roku takich przelotów było 45, a w 2015 roku 24.
Noc tylko na wschodzie kraju zapowiada się pogodnie. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno, a miejscami spodziewane są słabnące i zanikające opady deszczu i śniegu. Kierowców przestrzegamy przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widoczność do 100-300 metrów. Na termometrach zobaczymy od minus 13 stopni w Rzeszowie do zera w Koszalinie i Gdańsku.
Umiarkowane trzęsienie M5.3 nawiedziło o godzinie 19:50 wschodnie wybrzeża greckiej wyspy Kreta. Ognisko wstrząsu znajdowało się około 85 kilometrów pod dnem Morza Śródziemnego. Drżenie ziemi było odczuwane na całej wyspie, najbardziej w jej wschodniej części. Nie ma na tę chwilę informacji o szkodach i ofiarach. To najsilniejsze trzęsienie ziemi na Krecie od 8 miesięcy.
Norylsk to miasto odcięte od świata, przez znaczną część roku pogrążone w ciemnościach i siarczystych mrozach, z wyjątkowo skażonym powietrzem i pełną przemocy historią. Poznajcie jego tajemnicę i odpowiedzcie na pytanie, czy chcielibyście tam zamieszkać?
116 mln zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działania antysmogowe w 2017 roku w ramach programu "Region". Nabór wniosków rusza 1 lutego.
"Region" przewiduje szczególne preferencje w zakresie działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. Środki z programu będzie można uzyskać m.in. na takie zadania, jak rozwój odnawialnych źródeł energii czy podniesienie efektywności energetycznej budynków.
Przed czym chronią płoty w lasach? Czy grodzenie drzew jest potrzebne? Czy zwierzęta mają poczucie humoru? O tym opowiada leśnik Zdobysław Czarnowski:
Na przeważającym obszarze kraju mamy odwilż. Nie dotarła ona jedynie do południowych województw, gdzie termometry pokazały maksymalnie minus 1-2 stopnie, a na Podhalu minus 4 stopnie. Najcieplej jest nad samym morzem, do plus 4 stopni.
Chwilę temu miała miejsce kolejna erupcja wulkanu Colima (nazywanego Wulkanem Ognia) w Meksyku, którą możecie zobaczyć na poniższym filmiku. Wybuchy są coraz częstsze, występują nawet po kilka razy dziennie. Z przerażeniem na wulkan patrzy 300 tysięcy mieszkańców jego podnóży. Niewykluczone, że wkrótce czeka ich natychmiastowa ewakuacja.
Oto, co z drzewem potrafiło zrobić tornado, które kilka dni temu przetoczyło się nad Albany w stanie Georgia. Zginęło 5 osób, w tym 2-letnie dziecko, a ponad 50 osób zostało rannych. Ciemny lej wykręcił drzewo, jak mokrą szmatę, a pobliskie domy dosłownie zmiótł z powierzchni ziemi.
Fot. Facebook / Hill Mackey.
Małgorzata Wojtaczka z Wrocławia po 69 dniach samotnego marszu przez Antarktydę dzisiaj stanęła na biegunie południowym. Tym samym stała drugim mieszkańcem Polski (po Marku Kamińskim) i zarazem pierwszą Polką, która w pojedynkę zdobyła biegun bez żadnej pomocy z zewnątrz. Znalazła się wśród zaledwie około 10 kobiet na świecie, którego tego dokonały. Pokonała 1200 kilometrów, nieustannie pod górkę, od wybrzeża aż do wysokości 2835 metrów, ciągnąc sanie z żywnością i niezbędnym sprzętem o wadze ponad 100 kilogramów. Każdego dnia przy temperaturze spadającej do minus 30 stopni i w oślepiających zawiejach śnieżnych przemierzała prawie 20 kilometrów, przez bardzo niebezpieczne pole szczelin lodowych. Gdy dotarła na biegun, powitało ją trzech polarników z pobliskiej amerykańskiej bazy naukowo-badawczej im. Amundsena-Scotta. Jak powiedziała: "Ten marsz był niesamowity. Jestem trochę zmęczona, ale szczęśliwa, że jednak dotarłam. Życie jest piękne. Pozdrawiam wszystkich."
Małgorzata Wojtaczka jest pasjonatką wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość 903 metrów pod poziomem morza. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez Hardangerviddę, największy płaskowyż Europy, w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami. Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.
Kapsuła kosmiczna Orion, która w przyszłości ma nas zabrać na Marsa, intensywnie testowana jest przez NASA w laboratorium Johnson Space Center w Houston. Inżynierowie przeprowadzili właśnie pierwszy symulowany test warunków, w których będą przebywali astronauci w trakcie podróży w kosmos. Czy zakończył się sukcesem?... Zobacz cały artykuł
@Tomasz uwiecznił smog, który spowija Sosnowiec, jak sąsiednie miasta Górnego Śląska. Jak wynika z aktualnych pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) jakość powietrza jest tam zła, a dopuszczalne normy pyłu zawieszonego są przekroczone o 60 procent.
Smog zalegający nad Sosnowcem w woj. śląskim. Fot. Tomasz Rybacki.
Tylko na północnym wschodzie możemy liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a miejscami pada śnieg lub deszcz. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje słabo z kierunków zachodnich. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na terenach podgórskich Karpat do plus 4 stopni nad morzem.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 stycznia 2017 roku o godzinie 12:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Jedna osoba zginęła w wyniku powodzi i osunięć ziemi, do których doszło w Algierii.
Fot. Cham Harouche.
W ogrodzie zoologicznym w chińskim mieście Chongqing po raz pierwszy publicznie pokazano bliźniacze pandy, które przyszły na świat w lipcu ubiegłego roku. Sama słodycz.
Gwałtowny wzrost liczby zachorowań na grypę. W ciągu ostatniego tygodnia do lekarzy zgłosiło się aż 230 tysięcy Polaków. W wielu województwach można już mówić o epidemii. Tymczasem szpitale są przepełnione, a na wizytę u lekarza trzeba czekać nawet kilka dni... Zobacz cały artykuł
Fot. images03.netdoktor.at
Jaka będzie druga połowa zimy? Łagodna, a może bardzo sroga? Czy wiosna znów przyjdzie wyjątkowo wcześnie? Czy lato nas wygrzeje i czy rolnicy powinni się obawiać suszy? Odpowiedzi znajdziecie w naszej prognozie sezonowej... Sprawdź prognozę
Kwitnące krokusy. Fot. TwojaPogoda.pl
Śniegu w ostatnim czasie zarówno ubywało na skutek odwilży, ale również przybywało, bo miejscami trochę prószy. Pokrywa białego puchu całkowicie znikła z regionów północno-zachodnich. Utrzymuje się natomiast w największej ilości na południu i południowym wschodzie. W Katowicach jest 14 cm śniegu, w Rzeszowie 15 cm, a w górach od 30 cm w Zakopanem do 120 cm na Kasprowym Wierchu. Sztucznego śniegu na stokach jest już od 50 do 150 cm.
Poranek przynosi największy smog na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Noc była tam najzimniejsza, a wiatr najsłabszy, co sprzyja opadaniu pyłu. Pojawiły się tam czerwone kropki, które oznaczają złą jakość powietrza. Bordowa kropka, czyli bardzo złe powietrze jest tylko w Tychach. Na pozostałym obszarze kraju mamy najwyżej umiarkowaną i dostateczną jakość powietrza, a więc nie jest tak źle.
Aktualny Indeks Jakości Powietrza w Polsce z godziny 9:00. Dane: GIOŚ.
Jabłka mają to do siebie, że z czasem, pod wpływem powietrza brązowieją. Ale już niedługo, bo na amerykański rynek zmierza bowiem zmodyfikowana genetycznie, przez firmę Okanagan Specialty Fruits, odmiana nazwana Arctic Apples... Zobacz cały artykuł
Nigdzie w Polsce poranek nie przywitał nas słońcem. Jest ponuro, mokro, a lokalnie także mglisto. Miejscami na zachodzie i we wschodniej połowie kraju prószy słabo śnieg. Na Mazowszu pada deszcz ze śniegiem, a na Ziemi Sądeckiej marznąca mżawka powodująca gołoledź. Mgły ograniczają widoczność do zaledwie 300 metrów m.in. w Łodzi, Lublinie, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura waha się od minus 7 stopni na terenach podgórskich Karpat do plus 3 stopni nad morzem.
Meksykański wulkan Colima staje się coraz bardziej niebezpieczny. Wczoraj miała miejsce jego kolejna gwałtowna erupcja. Pióropusz popiołów uniósł się na wysokość kilku kilometrów. Colima stwarza obecnie największe zagrożenie spośród wszystkich wulkanów na świecie. Wulkanolodzy ostrzegają, że regularne erupcje nasilają się i mogą zakończyć się wkrótce gigantycznym wybuchem. To czarny scenariusz, ponieważ podnóża wulkanu zamieszkuje aż 300 tysięcy ludzi i mogą oni bezpośrednio ucierpieć. Od 1576 roku wulkan wybuchał już ponad 40 razy, zazwyczaj słabo. Najpotężniejsza erupcja miała miejsce w styczniu 1913 roku.
Ciśnienie w dalszym ciągu pozostaje wysokie i przez cały dzień będzie powoli rosnąć. Teraz wynosi od 1028 hPa na wschodzie do 1031 hPa na zachodzie kraju.