Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Do naszych miejscowości po krótkiej przerwie wracają opady śniegu. Postarajmy się znaleźć w nich coś pięknego. W dzieciństwie chyba każdy z nas uwielbiał patrzeć w niebo, gdy płatki opadały nam na twarze. Piękno białego puchu ujawnia się w spowolnieniu. Zobaczcie filmik:
Meteorolodzy, jak i zwykli amatorzy zjawisk atmosferycznych, nie przestają się zachwycać szczegółowością zdjęć wykonywanych przez najnowocześniejszego satelitę GOES-16. Zobaczcie animację zdjęć satelitarnych obu Ameryk z całej doby 15 stycznia.
Wrażenie robi także porównanie zdjęcia zachodniej półkuli, wykonanego przez wysłużonego już satelitę GOES-13 z 2006 roku (po prawej) i najnowszego GOES-16 (po lewej).
@Damian sfilmował zamieć śnieżną, która szalała na stokach Czantorii w Beskidzie Śląskim.
Na Czantorii mieliśmy dzisiaj piękną, słoneczną pogodę. Powietrze z powodu porywistego wiatru było czyste jak łza. Dla porównania z dolinach zalegał smog.
Widok z Czantorii w Beskidzie Śląskim. Fot. Damian Dąbrowski.
Niebo nad przeważającym obszarem kraju rozpogodziło się, dzięki czemu mogliśmy podejrzeć, gdzie leży jeszcze śnieg, a gdzie już go nie ma. Okazuje się, że biały puch całkowicie roztopił się już miejscami na Kujawach, a także na przyległych obszarach Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej. Najwięcej śniegu leży na południu, w Lublinie i Kielcach 12 cm, w Rzeszowie i Katowicach 16 cm, w Zakopanem 32 cm, a na Kasprowym Wierchu 122 cm... Zobacz duże zdjęcie
Wybierzcie się z nami w podróż przez Polskę i zobaczcie dzisiejszą pokrywę śnieżną z lotu ptaka:
W ciągu dnia na południu i w głębi kraju temperatura przeszła na niewielki plus, ale w nocy chwyci mróz, co oznacza, że roztapiająca się pokrywa śnieżna znów zacznie zamarzać. Miejscami może być ślisko. Bez mrozu tylko miejscami na Pomorzu. Najzimniej będzie na południu, gdzie na terenach górzystych może być nawet kilkanaście stopni poniżej zera. Noc przyniesie również słabe, przelotne opady śniegu, najpierw na zachodzie i północy, a później już w całym kraju.
Amerykanie wspominają dzisiaj jedną z największych śnieżyc w historii, która nawiedziła równo przed rokiem północno-wschodnie regiony USA. W nieco ponad dobę spadł metr śniegu. Życie milionów ludzi od Waszyngtonu i Filadelfii po Nowy Jork i Boston paraliżowały potężne zawieje.
Po drugiej największej w historii śnieżycy w Nowym Jorku. Fot. Twitter.
Podmuchy wiatru osiągały nawet 120 km/h. Żywioł kosztował 3 miliardy dolarów, zginęło 48 osób, bez prądu było 250 tysięcy ludzi, odwołano 10 tysięcy lotów. W Nowym Jorku było to druga największa śnieżyca w dziejach osadnictwa. Zobaczcie, jak przyrastała pokrywa śnieżna:
Nasi czytelnicy sfotografowali dzisiejszy malowniczy zachód Słońca:
Zachód Słońca w Turośni Kościelnej w woj. podlaskim. Fot. Karol.
Zachód Słońca w Niwkach Kraszowskich w woj. dolnośląskim. Fot. Jaga.
Wschód (po lewej) i zachód (po prawej) Słońca w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob.
Uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego rozpoczęli ferie, tym samym dołączając do uczniów, którzy właśnie zaczęli drugi tydzień ferii w woj. pomorskim, łódzkim, śląskim, podkarpackim i lubelskim. W najbliższy weekend przerwę zimową zaczną uczniowie z woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Najpóźniej w tym roku ferie zaczną się i skończą w woj. dolnośląskim, opolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim, w drugiej połowie lutego. Niestety, wielkimi krokami zbliża się duża odwilż, która potrwa przynajmniej do pierwszego tygodnia lutego, również w górach.
Niesamowite dzieło wody i mrozu. Wygląda, jakby Królowa Lodu zaglądała przez okno...
Fot. Twitter / @barbitomakus736.
Jeśli byliście kiedyś na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach, to z pewnością pamiętacie ten widok. Rozpościera się on z okolic schroniska "Chatka Puchatka". Niewielu z Was podziwiało go zimą.
Prawdziwa zima na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. Fot. Supercell_27.
Ale nic straconego, dzięki zdjęciom @Supercell_27 możecie zachwycić się bielą śniegu, błękitem nieba i malowniczymi mgłami w bieszczadzkich dolinach. Jest przepięknie.
Prawdziwa zima na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. Fot. Supercell_27.
Na przeważającym obszarze kraju niebo jest bezchmurne i błękitne. Chmurzy się tylko na Pomorzu i Suwalszczyźnie. Wiatr wieje słabo z kierunków południowych. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na Pomorzu do 3 stopni na Mazowszu i w Małopolsce.
Najnowocześniejszy satelita meteorologiczny GOES-16 (GOES-R), który trafił na ziemską orbitę w listopadzie, właśnie przesłał pierwsze zdjęcia. 15 stycznia uwiecznił zachodnią półkulę, na której widoczne są chmury przysłaniające niebo nad obiema Amerykami.
Jedno z pierwszych zdjęć satelity GOES-16. Ukazuje zachodnią półkulę. Fot. NOAA / NASA.
Satelita wykonał jeszcze jedno spektakularne zdjęcie, na którym zobaczyć możemy fragment Ziemi oraz Księżyc zbliżający się do ostatniej kwadry. Zdjęcie posłuży naukowcom do kalibracji urządzeń, w które wyposażony jest satelita.
Jedno z pierwszych zdjęć satelity GOES-16. Ukazuje Ziemię i Księżyc. Fot. NOAA / NASA.
GOES-16 przesłał w tym samym dniu również mozaikę zdjęć satelitarnych Ameryki Północnej w różnych widmach, za pomocą których możemy odróżnić od siebie poszczególne zjawiska atmosferyczne, takie jak smog, dym, mgłę, opady, chmury i burze. Obecnie trwa rozruch satelity, roboczą pracę urządzenie rozpocznie za mniej więcej rok. Naukowcy są zdania, że urządzenie warte 8 milionów dolarów doprowadzi do przełomu w badaniu zjawisk, które każdego roku zabijają na świecie tysiące ludzi i powodują wielomilionowe straty materialne.
Pierwsza seria zdjęć Ameryki Północnej z satelity GOES-16. Fot. Fot. NOAA / NASA.
Po huraganie Katrina, zbudowanie nowych satelitów wydaje się być czymś niezwykle potrzebnym. Dane będą dostarczane w postaci zdjęć satelitarnych, ale nie tylko. Satelity są też wyposażone w detektory wyładowań międzychmurowych, dzięki czemu będzie można badać także tak gwałtowne zjawiska jak tornada. Poza satelitami w skład systemu wchodzą naziemne stacje badawcze. Meteorolodzy porównują obie generacje satelitów meteo. Obecnie funkcjonujące zostały wyniesione na orbitę w latach 80. ubiegłego wieku i wykonują zdjęcia powierzchni Stanów Zjednoczonych co 15 minut. Nowy satelita będzie przekazywać skany tej samej części Ameryki Północnej co 5 minut. Poprawa szybkości działania nastąpi także w strefie tropikalnej, gdzie tworzą się cyklony i huragany. Obecnie zdjęcia satelitarne z tego regionu pobierane są co 7,5 minuty, a dzięki nowej generacji satelitów GOES-16 czas ten zmniejszy się do 30 sekund. Nowe satelity pomogą także ostrzegać przed tornadami, zwiększając czas na ewakuację ludności ze średnio 13 minut nawet o 50 procent.
Noc w wielu regionach kraju przyniosła gęste mgły, mróz i silniejszy wiatr, czyli zjawiska, które występują naraz sprawiają, że pojawia się malownicza szadź. @Piotr przesłał nam urocze zdjęcia z okolic Włoszczowy na Wyżynie Przedborskiej... Zobacz więcej
Malownicza szadź w Dankowie Małym k. Włoszczowy w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr.
Malownicza szadź w Dankowie Małym k. Włoszczowy w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr.
Nasz czytelnik uwiecznił wczorajszy smog, który zalegał na miejscowościami położonymi po północnej stronie Beskidu Wyspowego w południowej części Małopolski.
Smog zalegający po północnej stronie Beskidu Wyspowego. Fot. Mirban.
Nad Zatoką Perską w Kuwejcie od podstaw powstaje miasto Al-Khiran, nazywane też Perłowym Miastem (Pearl City). To luksusowe budownictwo mieszkaniowe oraz spektakularne drapacze chmur, w których mieszkać i pracować będą tylko najbardziej majętni mieszkańcy tego arabskiego kraju. Zobaczcie na poniższej animacji zdjęć satelitarnych z ostatnich 30 lat, jak miasto rodziło się.
A tak wygląda ono teraz, wciąż w trakcie powstawania:
W weekend nad południowymi regionami USA przeszły nawałnice. W jednych miejscach we znaki dały się tornada, w innych wichury, burze i gradobicia. W wyniku niepogody zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Tak wyglądało wielkie tornado, które przetoczyło się nad Luizjaną:
Poranek w wielu regionach kraju, zwłaszcza jednak na południu, zachodzie i w centrum, przynosi nam gęsty smog. To efekt palenia w piecach, słabego wiatru i dużego mrozu. Najgorzej jest oczywiście w miastach, gdzie zanieczyszczenie kumuluje się na niedużym obszarze. Wśród większych miast prym wiodą: Kraków, Katowice, Wrocław, Zielona Góra i Bydgoszcz. Na mapie czerwone i bordowe kropki - największy smog, zielone - najmniejszy smog... Dowiedz się więcej
Na przeważającym obszarze kraju poniedziałek powitał nas pogodnym, błękitnym niebem. Nie wszędzie jednak można się cieszyć Słońcem, ponieważ na Pomorzu, Mazurach, Podlasiu i w części Mazowsza i Lubelszczyzny jest pochmurno. Miejscami zalegają gęste mgły, które ograniczają widoczność do 100-200 metrów. Wiatr wieje słabo z południa, tylko w Sudetach jest porywisty. Temperatura waha się od minus 10 stopni w kotlinach górskich do minus 1 stopnia na wybrzeżu.
W Płonnej w Bieszczadach pługi wirnikowe utworzyły wysokie na 3 metry labirynty śnieżne. Średnia pokrywa śnieżna w regionie jest dużo mniejsza, jednak z powodu porywistego wiatru miejscami nawiane zostały bardzo wysokie zaspy śnieżne, które będą się roztapiać jeszcze przez wiele dni.
Fot. Adam / Wykop.pl
Podobnie jak wczoraj, także dzisiaj przez cały dzień ciśnienie będzie powoli spadać. Mimo to pozostaje wysokie i wynosi teraz od 1024 hPa na Pomorzu do 1030 hPa na Podkarpaciu.