FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wraca trujący smog i to ze zdwojoną mocą. Dlaczego?

Podczas poprzedniej fali mrozów towarzyszył nam porywisty wiatr, który wietrzył nasze miejscowości, nie dopuszczając do zagęszczania się smogu. Ten pojawił się, gdy wiatr osłabł, ale na krótko. Tym razem sytuacja będzie dużo gorsza, bo wiatr całkowicie ucichł.

Do końca tygodnia pozostanie z nami całodobowy mróz, który będzie się z każdym dniem nasilać. Najzimniej będzie tuż przed weekendem, gdy w południowych regionach kraju odnotujemy nawet kilkanaście stopni poniżej zera.

Im większy mróz, tym bardziej rozgrzewamy piece i tym więcej zanieczyszczeń emitujemy. W efekcie smog będzie się zagęszczać. Niestety, tym razem nie przepędzi go wiatr, ponieważ w środę (18.01) przez Polskę przejdzie potężny wyż, w którego centrum ciśnienie przekracza 1040 hPa.

Wiatr jest bardzo słaby i taki też pozostanie przez kilka następnych dni. Szczególnie niebezpieczna sytuacja będzie miała miejsce w województwach południowych, wschodnich i centralnych, gdzie smog będzie najbardziej intensywny.


Indeks Jakości Powietrza w Polsce w dniu 17 stycznia 2017 roku o godzinie 23:00. Dane: GIOŚ.

Tam stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu znów może przekraczać dopuszczalne normy nawet ponad 20 razy. Krytyczne będą tradycyjnie godziny wieczorne, noce i poranne, bo właśnie wtedy w powietrzu unosić się będzie najwięcej pyłu.

Jeśli to możliwe, unikajcie wówczas wychodzenia z pomieszczeń oraz ich wietrzenia, a już z pewnością nie uprawiajcie sportów na wolnym powietrzu i nie wykonujcie głębokich wdechów

Sytuację nieznacznie poprawią słabe, przelotne opady spodziewane w weekend (21-22.01), ale na dobre smog przepędzi dopiero silniejszy wiatr i dużo większe opady, które nadejdą w pierwszej połowie przyszłego tygodnia wraz z odwilżą.

Jak chronić się przed smogiem?

Na własną rękę chronić się przed smogiem możemy unikając przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Warto też ograniczać uprawianie sportów, bo wraz z głębokimi wdechami do płuc dostają się większe ilości pyłów.


Grafika: Krakowski Alarm Smogowy.

Jeśli w naszej okolicy będzie bezwietrznie, a w powietrzu będziemy wyczuwalny nieprzyjemny swąd, to lepiej nie wychodźcie na spacer, zwłaszcza w dziećmi. Polecane są natomiast spacery po lasach, z dala od obszarów zabudowanych.

Jak zapobiegać tworzeniu się smogu?

Większość z nas sądzi, że główną przyczyną smogu są wyziewy z silników samochodowych lub kominów zakładów przemysłowych. Nie jest to jednak prawda. Aż w 70 procentach smog jest wynikiem spalania słabej jakości węgla w piecach domowych.

Jeśli ogrzewamy swoje domy piecami węglowymi, to korzystajmy wyłącznie z dobrego jakościowo opału. W żadnym razie nie palmy materiałami i substancjami toksycznymi. Zmniejszmy także intensywność opalania w czasie, gdy noce nie przynoszą mrozu i nie jest konieczne podkręcanie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczmy też palenie papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, ponieważ palenie bierne dla osób stojących obok, zwłaszcza astmatyków, którzy z dymem papierosowym są na bakier, może się okazać fatalne w skutkach.

Źródło:

prognoza polsat news