Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Dlaczego w górach śnieg sypie, a mimo to grubość pokrywy śnieżnej maleje? Przyczyną są m.in. zamiecie śnieżne, podczas których biały puch jest dosłownie wywiewany ze szczytów górskich.
Na drodze ku szerszemu wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych stoi między innymi jej przechowanie. Dlatego za ważne należy uznać najnowsze odkrycie szwajcarskich naukowców, którzy odkryli innowacyjną metodę przechowywania ciepła... Przeczytaj artykuł
Ponad 70 procent powierzchni Europy znajduje się już pod śniegiem. Białego puchu nie ma na zachodzie i krańcach południowych, choć nie wszędzie. Polska jest cała w śniegu. Najmniej jest go miejscami na Pomorzu, niecałe 2 cm, a najwięcej na szczytach Tatr, nawet 130 cm.
Pokrywa śnieżna (białe obszary) w Europie w dniu 15 stycznia 2017 roku. Fot. CBK PAN.
Nocna ofiara bieszczadzkich wilków przypadła do gustu... sikorkom.
Zagadkowe zjawisko spotkać można w miejscowości Kadyny w woj. warmińsko-mazurskim. Są nim znacznych rozmiarów lodowe kule, które szczelnie pokrywają brzegi Zalewu Wiślanego. Jedne kule są mniejsze, inne większe, ale wszystkie idealnie okrągłe, jakby ktoś je wyszlifował. Mają od 10 do nawet 50 centymetrów średnicy. Można odnieść wrażenie, że to olbrzymich rozmiarów grad, ale w rzeczywistości zjawisko to powstaje w innych warunkach i nie jest związane z chmurami burzowymi. Lodowe kule, które można spotkać nie tylko nad Bałtykiem, lecz również chociażby nad brzegami jezior i rzek, to efekt działalności porywistego wiatru, niskiej temperatury i wysokich fal. Wówczas dochodzi do formowania się lodu brzegowego na morzu, rzece lub jeziorze, a fale sztormowe nadają z biegiem czasu lodowym formacjom okrągłe kształty. Najbardziej okazałe kule ważą nawet 20 kilogramów, a więc przeszło 6 razy więcej niż kula do kręgli... Dowiedz się więcej
Fot. Julia Piotr Zinko / Facebook / Meteo Europe.
Noc przyniesie słabe, przelotne opady śniegu w południowej części kraju. Na pozostałym obszarze będzie się przejaśniać i rozpogadzać. W wielu miejscach do rana pojawią się gęste mgły, które mogą ograniczać widoczność do 50-100 metrów i przy tym osadzać szadź. Będzie mroźno, najbardziej w centrum i na północnym wschodzie, nawet kilkanaście stopni poniżej zera.
Najświeższe zdjęcia prawdziwej zimy od naszych czytelników. Zobaczcie:
Zima w Zakrzewie w woj. lubelskim. Fot. Monika Bres.
Zima w Zakrzewie w woj. lubelskim. Fot. Monika Bres.
Zima w powiecie dąbrowskim w woj. małopolskim. Fot. Marcin.
Zima na Podkarpaciu. Fot. Tomasz Hawro.
Zima w Wejherowie w woj. pomorskim. Fot. Ewka.
Szadź w Lublinie w woj. lubelskim. Fot. Maciej.
Tak wyglądają samochody po potężnej zawiei śnieżnej, która przeszła nad USA:
Polska przyroda jest piękna. Zobacz ją na najlepszych zdjęciach 2016 roku... Zobacz galerię
W Teksasie przeszło gigantyczne gradobicie. Trudno uwierzyć, ale największe gradziny, jakie spadły kiedykolwiek miały nawet dwukrotnie większą średnicę.
Jeszcze jeden filmik, który jest przestrogą dla właścicieli obiektów wielkopowierzchniowych i osób w nich przebywających, gdy na dachu zalegają duże ilości śniegu i nikt ich nie usuwa. Może dojść do katastrofy, takiej jak w Minneapolis w stanie Minnesota:
Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu utrzymują się gęste mgły, które miejscami ograniczają widoczność do zaledwie 50-100 metrów. Od @Łukasza otrzymaliśmy zdjęcie z samochodu z okolic Janowa Lubelskiego. Nie dość, że leży tam mnóstwo śniegu, to jeszcze z powodu mgły nie widać niczego na dalej niż kilkadziesiąt metrów. Warunki jazdy są więc bardzo trudne i nie trudno o wypadek.
Gęsta mgła w rejonie Janowa Lubelskiego. Fot. Łukasz Szczepanik.
Na zachodzie, północy i południowym wschodzie pojawiają się przejaśnienia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a miejscami, zwłaszcza nad Zatoką Gdańską, na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu, słabo prószy przelotny śnieg. Wiatr wieje z kierunku północnego. Temperatura wynosi od minus 13 stopni na Lubelszczyźnie do minus 1 stopnia na wybrzeżu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 17 stycznia 2017 roku o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Nietypowe mrozy, które panują w Europie od drugiej połowy grudnia dają się we znaki wielu mieszkańcom, zwłaszcza zachodniej części kontynentu. W kilku krajach chorych jest tak dużo, że szpitale są przepełnione, a władze ogłosiły epidemię. Czy dotrze do Polski?... Przeczytaj artykuł
Podczas poprzedniej fali mrozów towarzyszył nam porywisty wiatr, który wietrzył nasze miejscowości, nie dopuszczając do zagęszczania się smogu. Ten pojawił się, gdy wiatr osłabł, ale na krótko. Tym razem sytuacja będzie dużo gorsza, bo wiatr całkowicie ucichł... Przeczytaj artykuł
Na Centralnej Magistrali Kolejowej, między Katowicami a Warszawą, pociągi Pendolino osiągają około 200 kilometrów na godzinę, zmieniając się w prawdziwą śnieżną torpedę. Nasz czytelnik @Łukasz sfilmował jeden z przejazdów szybkiego pociągu w chmurze unoszącego się śniegu.
Wtorkowy poranek niemal w całej Polsce jest ponury, a miejscami na zachodzie i w centrum przynosi słabe, przelotne opady śniegu. W wielu miejscach zalegają gęste mgły, które ograniczają widoczność. Szczególnie powinni uważać kierowcy przemierzający Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze, Lubelszczyznę i Podkarpacie. Wiatr jest słaby i wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od minus 15 stopni na Lubelszczyźnie do zera na wybrzeżu.
Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1031 hPa na południu do 1035 hPa na północnym zachodzie.