Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Na autostradzie niedaleko Soczi na południu Rosji doszło do niecodziennego zdarzenia. Piorun uderzył w naczepę ciężarówki. Czy kierowcy i ładunkowi coś się stało? Nie. Samochód, podobnie jak samolot, stanowi swoistą klatkę Faraday'a. Ładunek elektryczny rozchodzi się po zewnętrznej stronie klatki, nie przenikając do jej wnętrza, a więc nie zagrażając osobom znajdującym się wewnątrz pojazdu. Ładunek spływa do opon i rozładowuje się w ziemi. Mimo to, jak widać na nagraniu, powstaje olbrzymi błysk i donośny grzmot.
Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" przygotowało dla władz Warszawy całą listę propozycji odnośnie problemu ze smogiem. Przede wszystkim zalecają obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, od którego ogłaszany jest alarm smogowy m.in. dla szkół, przedszkoli, żłobków i innych instytucji oraz mieszkańców. Teraz jest to 100 mikrogramów na metr sześcienny pyłu zawieszonego, a powinno być 50, jak ma to miejsce chociażby w Paryżu.
Gdy średniodobowe stężenie pyłu przekroczy 80 μg/m3 proponowane jest wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, a w godzinach szczytu dodatkowe kursy pojazdów komunikacji miejskiej na najbardziej uczęszczanych trasach. Społecznicy zalecają też m.in. częstsze mycie ulic, kupowanie wyłącznie autobusów z silnikami elektrycznymi lub na gaz, podłączenie wszystkich lokali komunalnych w Warszawie do sieci centralnego ogrzewania i prowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej na temat smogu i zagrożeniach jakie niesie.
2016 rok był pełen ciekawych zjawisk w pogodzie i przyrodzie. Oto one... Zobacz zdjęcia
Do przerażającego karambolu doszło na śliskiej autostradzie na wschód od Toronto w Kanadzie. Kierowcy nie dostosowali prędkości jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych. Wpadło na siebie aż 100 samochodów, w tym co najmniej jedna ciężarówka. Mimo, że zdarzenie wygląda poważnie, na szczęście nikt nie został ciężko ranny. Jeśli przytrafi się Wam taka sytuacja, pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie opuszczać samochodu.
Noc zapowiada się pogodnie, zwłaszcza jej druga połowa. To oznacza, że temperatura będzie szybko spadać, w dodatku ponownie zacznie się nasilać wiatr, który sprawi, że odczuwalnie będzie bardzo mroźno. Temperatura odczuwalna spadnie poniżej minus 15 stopni.
Jeszcze w weekend termometry w najcieplejszym momencie dnia na wschodzie kraju potrafiły pokazywać minus 17 stopni, a obecnie jest nawet o kilkanaście stopni cieplej. Mróz wyraźnie osłabł, ale nie ustąpił całkowicie. Na południowym wschodzie, gdzie dzisiaj było najzimniej, odnotowano minus 7 stopni w większych miastach i minus 10 stopni w Bieszczadach. Najcieplej było na wybrzeżu, gdzie na Półwyspie Helskim termometry pokazały 1 stopień na plusie.
U nas mimo, że smog coraz bardziej spędza nam sen z powiek, wciąż jeszcze brak osób, które odważą się założyć maskę przeciwpyłową. W Chinach, które wiodą prym w produkcji smogu, na ulice większych miast nie da się wyjść bez maski osłaniającej twarz przed szkodliwym powietrzem. Choć maski mają najróżniejsze kolory i kształty, przypominając choćby bohaterów z popularnych kreskówek, to jednak znacznie utrudniają interakcję międzyludzką.
Jednak jest na to sposób, bo pojawił się właśnie gadżet, który to umożliwia. UnMask na pierwszy rzut oka wyglądać może jak każda inna maska ochronna, jednak gdy przyjrzymy się bliżej dostrzeżemy na niej wyświetlacz LED-owy, który podłączony jest do płytki Arduino, odczytującej z pomocą sensorów nasze emocje i wyświetlającej je na rzeczonym ekranie. To tylko artystyczny koncept, będący po części ironią naszych cyfrowych czasów, lecz znając Azjatów nie zdziwilibyśmy się gdyby takie maseczki faktycznie stały się hitem.
@Michał uwiecznił zachód Słońca pośród smogowej mgiełki na Śląsku. W regionie dopuszczalne normy jakości powietrza są od wczoraj przekroczone nawet kilkanaście razy.
Zachód Słońca w smogowej mgiełce w Porębie w woj. śląskim. Fot. Michał.
Wczoraj wieczorem bardzo jasny meteor przeciął niebo nad obwodem archangielskim w północno-zachodniej Rosji. Bolid został uwieczniony na kamerze samochodowej. Zobaczcie nagranie.
Zdjęcia satelitarne z ostatnich dni wyglądają, jakby właśnie rozpoczynała się nowa epoka lodowa, bo Morze Bałtyckie całkowicie zamarzło. Jednak bez obaw, to tylko chmury. Na poniższym zdjęciu Bałtyku widoczne są pasma chmur śniegowych, które gnane są wiatrem z północy na południe. To tzw. efekt morza. Zjawisko to polega na tym, że woda w morzu jest cieplejsza od napływającej ponad nie masy powietrza. Gdy już nad powierzchnią morza znajdzie się arktyczne powietrze dochodzi do intensywnego parowania wody, co zasila w parę wodną chmury. Ze względu na to, że temperatura w chmurach jest ujemna, skroplona para wodna zmienia się w śnieżynki, które gnane są silnym, lodowatym wiatrem nad brzegi morza i dalej w głąb wybrzeża.
Zdjęcie satelitarne Morza Bałtyckiego w dniu 5 stycznia 2017. Fot. NASA.
Podobne zjawisko miało miejsce w ostatnich dniach także nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami. Tam nazywane jest on efektem jezior. Zasada powstawania chmur śniegowych jest identyczna. Nad miastami na wybrzeżu występują potężne śnieżyce, a często także prawdziwe burze śnieżne, czyli intensywne opady śniegu połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Efekt jeziora notowany jest nad wszystkimi większymi zbiornikami wodnymi w strefie występowania temperatur ujemnych.
Zdjęcie satelitarne Wielkich Jezior w USA w dniu 5 stycznia 2017. Fot. NASA.
Pierwsze w tym sezonie śnieżyce przeszły nad północno-wschodnimi regionami USA. W stanach Nowej Anglii spadło miejscami nawet pół metra śniegu. Doszło do rekordowej liczby wypadków i kolizji drogowych. Zginęły 4 osoby. Biało zrobiło się m.in. w Nowym Jorku. Zobaczcie, jak wygląda jedna z największych metropolii świata pod 30-centymetrową warstwą białego puchu.
Chiny, które są najbardziej zanieczyszczonym krajem na świecie, przeszły do radykalnej walki z zanieczyszczeniem powietrza, ponieważ dotychczasowe metody na nic się nie zdały. Utworzono więc specjalne oddziały policji ds. walki ze smogiem. Policja smogowa w Pekinie będzie karać surowymi mandatami osoby rozpalające grille oraz palące w piecach śmieciami.
Jednocześnie zapowiada się do końca roku ograniczenie użytkowania węgla o 30 procent, zamknięcie pół tysiąca najbardziej kopcących fabryk i zmodernizowanie kolejnych 2,5 tysiąca. Od lutego do chińskiej stolicy nie zjedzie już 300 tysięcy pojazdów, które nie przejdą rygorystycznych testów emisji spalin. Zobaczcie, jak smog w Pekinie pojawia się i znika.
W pasie od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury i Suwalszczyznę jest bezchmurnie. Na pozostałym obszarze dominuje całkowite zachmurzenie, a miejscami na zachodzie i południowym wschodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Wiatr wieje słabo. Temperatura wynosi od minus 15 stopni na Górnym Śląsku do zera stopni na Półwyspie Helskim.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 stycznia 2017 roku o godzinie 11:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Początek roku przyniósł nam bardzo niskie temperatury, co widoczne jest na mapie anomalii temperatury w Europie. Dominują odcienie niebieskiego, a więc średnie temperatury poniżej normy wieloletniej. Największe odchylenia, zarówno na minus, jak i na plus, odnotowano w Rosji.
Anomalie temperatury w Europie w dniach 1-9 stycznia 2017. Dane: Karsten Haustein.
Regiony północno-zachodnie tego kraju to wyjątkowa fala mrozów (fioletowe obszary), nawet do minus 50 stopni. Z kolei regiony południowo-zachodnie to nadzwyczajne ciepło (czerwone obszary), miejscami dochodzące do 20 stopni u podnóży północnego Kaukazu.
Nad Bałtykiem trwa szacowania strat, które poczynił największy sztorm od 15 lat. Podczas orkanu Axel wiatr przekraczał 100 km/h, ale to nie wiatr, lecz wysokie fale sztormowe i cofka na rzekach spowodowały największe zniszczenia. Uszkodzone zostały plaże na znacznym odcinku wybrzeża.
Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w Świnoujściu, Kołobrzegu, Ustce i Pucku. Tam fale wdzierały się na nabrzeże, docierając do zabudowań, uszkadzały lokale usługowe i infrastrukturę portów, w tym kutry. Straty materialne idą w miliony złotych.
Na południu i w centrum kraju jakość powietrza jest katastrofalna. Najgorzej jest m.in. w Rybniku na Górnym Śląsku, gdzie dopuszczalna norma została przekroczona aż 31 razy! Czerwone kropki na poniższej mapie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) oznaczają najbardziej niebezpieczny smog. Najczystszym powietrzem oddychamy w miejscach oznaczonych ciemnozieloną kropką, a są to głównie regiony północno-zachodnie. Zanieczyszczenie powietrza będzie się utrzymywać do czasu zdecydowanego nasilenia się wiatru, a więc do połowy tygodnia. Jaka jest jakość powietrza w Twojej miejscowości?... Sprawdź
Poranek przeważnie jest pochmurny, a miejscami na zachodzie i południowym wschodzie przynosi słabe, przelotne opady śniegu. Jedynie w pasie od środkowego południa po centrum niebo jest pogodne. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od minus 20 stopni na Wyżynie Śląskiej do minus 1 stopnia na wschodnim wybrzeżu.
Prawdziwa syberyjska zima to szkoła hartowania dla najmłodszych Rosjan. Żeby znieść z uśmiechem na twarzy półroczne tęgie mrozy, już od lat przedszkolnych dzieci biegają po śniegu z gołymi stopami i oblewają się wiadrami lodowatej wody. Sądząc po nagraniu, nie wszystkim jest do śmiechu. A jak zareagowałyby na taką "zabawę" nasze dzieci?
Ciśnienie jest wysokie, ale będzie dzisiaj dość szybko spadać. Do jutra będzie niższe o 10 hPa. Barometry pokazują od 1027 hPa na północnym zachodzie do 1030 hPa na południu i w centrum.