Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Bracia Lumière pod koniec dziewiętnastego wieku stworzyli pierwszy kinematograf. Dzięki niemu można było nagrywać pierwsze filmy w historii ludzkości. Wśród najwcześniejszych filmów stworzonych przez Louisa Lumière'a była bitwa na śnieżki (z francuskiego "Bataille de boules de neige"). Wynalazca uwiecznił jak dzieci i dorośli okładają się śnieżnymi kulkami na ulicach Lyonu w 1896 roku, czyli 120 lat temu. Z filmu możemy się dowiedzieć kilku naprawdę ciekawych rzeczy. W środku zimy poruszano się na rowerach, ponieważ był to najszybszy i jednocześnie najbardziej dostępny środek transportu. Przy okazji pierwszy raz sfilmowano upadek rowerzysty. Szkoda, że w dzisiejszych czasach dzieci coraz mniej chętnie podtrzymują tradycję rzucania się śnieżkami. Natomiast spotkanie dorosłego człowieka toczącego śnieżną bitwę z dziećmi, to coś nie do pomyślenia. W czasach w których za rzucenie kogoś śnieżkiem można trafić pod sąd, szybko zapominamy o tej fantastycznej zabawie. Na szczęście zdarzają się jeszcze wyjątki.
Zgodnie z prognozami mróz zdecydowanie osłabł. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia na przeważającym obszarze kraju nie była już niższa od minus 10 stopni. Najzimniejszym miastem wojewódzkim był Kraków. Najcieplej było na zachodzie, w Szczecinie tylko minus 3 stopnie. Wyjątkowo ociepliło się w Suwałkach, gdzie jeszcze wczoraj było minus 14 stopni, w nocy minus 21 stopni, a dzisiaj po południu tylko minus 6 stopni.
Siarczyste mrozy to nie tylko same złe wiadomości. Kiepskie warunki atmosferyczne skłoniły Polaków do pozostania w domach i odłożenia podróży samochodowej na późniejszy termin. W efekcie od kilku dni po drogach jeździ znacznie mniej samochodów osobowych. A to oznacza również mniejszą liczbę wypadków i ich ofiar. Jak wynika ze statystyki policyjnej w miniony piątek odnotowało zaledwie 21 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 27 zostało rannych. Tak małej ich liczby nie było od 29 stycznia 2012 roku, a więc od 5 lat. Przed falą mrozów każdej doby dochodziło od 50 do 70 wypadków, w których ginęło od 5 do 10 osób, a 70 do 90 zostawało rannych. Mamy więc dwu, a nawet trzykrotny spadek liczby wypadków, zabitych i rannych.
Jakość powietrza w Polsce jest tego wieczoru bardzo zła. Prognozuje się, że apogeum smogu potrwa do godziny 22:00. Najgorzej jest w miejscach, gdzie pomiary Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskazują czerwone i bordowe kropki, a więc głównie na południu i w centrum kraju. Tam dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego są przekroczone nawet kilkanaście razy. Jak należy postępować?... Dowiedz się więcej
Noc na zachodzie i południowym wschodzie przyniesie słabe, przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Nie będzie już tam lodowato, jak poprzednich nocy, ale mimo to będzie mroźno. Termometry pokażą nawet poniżej minus 15 stopni na wschodzie i południu. Znów najzimniej będzie w kotlinach górskich, poniżej minus 20 stopni. Najcieplejszym powietrzem będą oddychać mieszkańcy wybrzeża, gdzie odnotujemy tylko lekko poniżej zera.
Jednak z powodu silniejszego wiatru musimy się liczyć, że temperatura odczuwalna będzie niższa od wskazań termometrów i to nawet o kilka stopni. Szczegóły znajdziecie na poniższej mapie.
To, co dzieje się za oknem, najlepiej oddają Wasze zdjęcia. Jest mroźno i śnieżnie, ale pięknie!
Śryż na Wiśle w Sandomierzu w woj. świętokrzyskim. Fot. Paweł.
Zachód Słońca w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek.
Zima w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek.
Widok na Małej Czantorii w Beskidzie Śląskim. Fot. Marcin.
Zima w Skrzycznem, w tle ze smogiem nad Katowicami. Fot. JH.
Zima nad Pilicą w Smardzewicach w woj. łódzkim. Fot. Darek Dorosz.
Szron na samochodowej szybie. Fot. Adam Kulesza.
Morsy z całej Polski korzystają z mroźnej pogody i kąpią się w jeziorach i morzu, aby się ogrzać. Tak, bo woda ma tylko zero, a powietrze nawet poniżej minus 20 stopni. Mimo to, w tak lodowatej wodzie, długo pluskać mogą się tylko ci najbardziej wytrwali... z sadełkiem.
Spójrzcie teraz wysoko na niebo wschodnie. Zobaczycie tam Księżyc, który zmierza do pierwszej w tym roku pełni. Będzie ona miała miejsce w nadchodzący czwartek, 12 stycznia. Srebrny Glob wygląda tak, jak na zdjęciu od naszego czytelnika.
Fot. Damian Dąbrowski.
Księżyc wyłonił się zza horyzontu wczesnym popołudniem. Powoli będzie kierować się na niebo południowe, a zajdzie między godziną 2:00 a 3:00 nad ranem. Koniecznie go zobaczcie. Szczegółowe godziny wschodu i zachodu naszego naturalnego satelity znajdziecie poniżej.
Jest godzina 16:10, a więc w ostatnim miejscu w Polsce zaszło Słońce. Jednak na aktualnym zdjęciu satelitarnym w zachodniej połowie kraju wciąż jest jasno. Na zdjęciu utrwalił się zmrok, który przy pogodnym niebie trwa znacznie dłużej niż, gdy niebo jest całkowicie zasnute przez chmury. We wschodniej połowie kraju jest już ciemno. Tak właśnie wygląda nadciągająca noc.
Zdjęcie satelitarne w dniu 8 stycznia 2017 roku o godzinie 16:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Dwoje śmiałków, którym nie straszny był potężny sztorm panujący na Bałtyku, wybrało się na molo w Kołobrzegu, aby zażyć lodowatej kąpieli. Zobaczcie, co z tego wynikło:
Gdy panuje siarczysty mróz, to unoszące się w powietrzu kryształki lodowe, nazywane pyłem diamentowym, mogą wywoływać fascynujące zjawiska optyczne. Jednym z nich jest "halo słoneczne". To wielki pierścień parheliczny, a na nim po obu stronach Słońca dwa tzw. słońca poboczne, następnie górny łuk styczny oraz łuk okołozenitalny. Zjawisko to mogą też powodować chmury pierzasto-warstwowe cirrostratus zbudowane z kryształów lodu, a także armatki śnieżne.
Halo słoneczne na tle z Chopokiem w Tatrach Niżnych na Słowacji. Fot. Agnieszka Pazera.
Kolejnym zjawiskiem optyczny jest słup słoneczny. Również jest on efektem załamywania się promieni słonecznych od kryształów unoszących się w powietrzu, z tym wyjątkiem, że Słońce znajduje się wówczas płytko pod horyzontem.
Słup słoneczny w Ornecie w w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Piotr Ślaski.
Takiego sztormu, jaki nawiedził w ostatnich dniach polskie wybrzeże, nie widziano od 15 lat. Orkan Axel przyniósł kilkumetrowe fale i potężną cofkę, które zniszczyła infrastrukturę portów rybackich i zalała nadbrzeżne zabudowania. Tak wyglądają szkody w porcie w Międzyzdrojach:
A tyle zostało po plaży w Ustce:
Dotychczas przed trującym smogiem chronił nas porywisty wiatr. Jednak, gdy osłabł, jakość powietrza natychmiast pogorszyła się. Obecnie dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone miejscami nawet 15 razy! Władze ogłosiły alarm smogowy... Dowiedz się więcej
Fot. Youtube / Nauka. To lubię.
Na zachodzie i wschodzie kraju chmurzy się, a miejscami słabo i przelotnie prószy śnieg. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od minus 20 stopni w kotlinach górskich do minus 4 stopni przy granicy z Niemcami.
Zdjęcie satelitarne w dniu 8 stycznia 2017 roku o godzinie 11:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Spłonęło bardzo popularne prywatne schronisko górskie na Hrobaczej Łące w Beskidzie Małym. Wczoraj po południu ogień gasiło 6 zastępów straży pożarnej. Na szczęście nie ma ofiar, dwóch turystów, którzy znajdowali się wewnątrz, opuściło schronisko przed przybyciem służb. Z informacji strażaków, którzy musieli przebijać się przez olbrzymie zaspy śnieżne przy 15-stopniowym mrozie, wynika, że do zadymienia doszło na poddaszu. Straty są olbrzymie, zwłaszcza, że całkiem niedawno budynek przechodził remont. W ostatnich dniach w różnych regionach kraju wybuchło 1,1 tysiąca pożarów, w których zginęło 6 osób, a 30 zostało rannych.
Miniona noc najzimniejsza okazała się tradycyjnie w kotlinach górskich, czyli tzw. mrozowiskach, gdzie zimne powietrze pod osłoną nocy opada i gromadzi się na dnie obniżenia terenu. W Kotlinie Orawskiej w południowej części województwa małopolskiego temperatura spadła tuż przed wzrostem zachmurzenia poniżej minus 35 stopni. Profesjonalna stacja naszego czytelnika @Arnolda, znajdująca się w Czarnym Dunajcu, odnotowała 21 minut po północy aż minus 39,8 stopnia, a przy gruncie nawet minus 43 stopnie... Przeczytaj artykuł
Najzimniejsze miejsce w Polsce. W Czarnym Dunajcu prawie minus 40 stopni. Fot. Arnold.
Na południu, wschodzie i w centrum kraju poranek przyniósł miejscami poniżej minus 20 stopni. Nasi czytelnicy mimo nieprzyjaznych warunków uwiecznili piękno rozpoczynającego się dnia.
Mroźny poranek w Łodzi. Fot. Jakub.
Mroźny poranek w Łubiance w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz Urbaniak.
Początek roku przynosi nam falę siarczystych mrozów, choć śniegu za dużo nie ma. Czy w dalszych dniach stycznia zima nam odpuści czy pozostanie z nami na dłużej? Jakiej aury możemy się spodziewać podczas zimowych ferii? Jakie będą następne 2 tygodnie?... Sprawdź prognozę
W sieci pojawiło się nagranie z powitania Nowego Roku w Jakucku, który w ostatnich tygodniach był jednym z najzimniejszych miast na świecie. Temperatura spadała tam poniżej minus 50 stopni. Akurat w sylwestrowy wieczór ociepliło się, a o północy termometry pokazywały "zaledwie" minus 33 stopnie. Było więc o kilka stopni zimniej niż dzisiaj o świcie na Górnym Śląsku czy Kielecczyźnie. Zobaczcie panoramę lodowatego Jakucka w środku nocy:
Na zachodzie i wschodzie kraju niebo zaczęło się chmurzyć. Jednak śnieg prószy tylko miejscami na południowym zachodzie. Wiatr jest słaby i wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od minus 30 stopni w kotlinach górskich do minus 4 stopni na wyspie Uznam.
Pracownicy wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych nie mają łatwego życia. Muszą wykonywać codzienne czynności przy huraganowym wietrze, śnieżycach i potwornych mrozach. Zobaczcie, jak wygląda usuwanie lodu z instrumentów pomiarowych, gdy wieje do 100 km/h:
I jeszcze jeden filmik, tym razem odladzanie przy temperaturze odczuwalnej minus 16 stopni i porywach wiatru do 120 km/h. Okazuje się, że obserwatorzy pogody wykonują nie tylko pracę umysłową, lecz również fizyczną.
Ciśnienie pozostaje wysokie i będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1026 hPa na północnym zachodzie do 1030 hPa na wschodzie kraju.