Stacja Kosmiczna na tle Księżyca

Gadi Eidelheit to izraelski astrofotograf, któremu udało się uwiecznić moment przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle księżycowej tarczy. Wiedział o tym wcześniej, ponieważ śledził popularną stronę HeavensAbove, gdzie zamieszczane są informacje o prognozowanych przelotach obiektów stworzonych ludzką ręką i wysłanych na ziemską orbitę. Zobaczcie to zdarzenie na poniższym filmiku z daleka i bliska.

Białe krajobrazy nawet na Marsie

Nie tylko na Ziemi, lecz również na Marsie krajobrazy bywają białe. W przypadku Czerwonej Planety mamy do czynienia z lodem wodnym oraz zestalonym dwutlenkiem węgla. Poniższe zdjęcie wykonała sonda MRO, która krąży po marsjańskiej orbicie. Widoczny jest na niej lód, który pokrywa brązowe skały na dystansie od 1,5 do 3 kilometrów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wyjrzeli za okno i zobaczyli pierwszy śnieg tej zimy. Powiało chłodem, nadal może prószyć śnieg

Ostatnie dni były bardzo ciepłe, ponieważ termometry pokazywały nawet kilkanaście stopni. Jednak dosłownie na chwilę pogoda zmieni się, powieje chłodem, a miejscami zacznie prószyć śnieg, który może zabielić krajobrazy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Najbliższe dni przyniosą nam ochłodzenie. Nie spodziewamy się całodobowego mrozu, jednak temperatura w najcieplejszym momencie dnia w większości regionów kraju nie powinna przekraczać 5 stopni... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam przejaśnienia na przemian z przelotnymi opadami, głównie śniegu. W ciągu dnia padać będzie zarówno śnieg, jak i deszcz. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura tylko nieznacznie przekracza zero.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pioruny zabiły 13 osób

W Indiach rozpoczął się sezon burzowy, który każdego roku przynosi setki ofiar śmiertelnych piorunów. W stanie Bihar podczas burz gradowych błyskawice spowodowały śmierć 13 osób. Zniszczone są hektary upraw pszenicy, trzciny cukrowej i mango.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tak wygląda śnieg

Tej zimy śnieg widzieliśmy najwyżej kilka razy. Są nawet miejsca, gdzie jeszcze się nie pojawił. Dzisiaj niektórzy zobaczą go pierwszy raz i sprawi im sporo problemów. Tradycyjnie najbardziej zadowolone będą dzieci.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj ulegać niewielkim wahaniom. W tej chwili wynosi od 994 hPa (niskie) na północnym wschodzie do 1002 hPa (obniżone) na zachodzie i południu kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Powieje zimą

Miejscami na zachodzie i w centrum kraju już pojawiają się opady śniegu. W dalszych godzinach będzie ich przybywać, a to oznacza, że o poranku w niektórych miejscach będzie biało. Nie bądźcie zaskoczeni, gdy będziecie musieli odśnieżyć samochód. Zobaczcie, jak wyglądają teraz krajobrazy w Koninie w Wielkopolsce:

Śnieg prószy w Koninie w woj. wielkopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Śnieg prószy w Koninie w woj. wielkopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Chłodniej, deszcz i śnieg

W nocy i w czwartek w ciągu dnia ochłodzi się i w wielu regionach kraju spodziewamy się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, a to oznacza, że miejscami może się zabielić. Drogi i chodniki mogą być miejscami śliskie. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pierwszy śnieg tej zimy

Nasz czytelnik @Tomasz sfilmował dzisiaj pierwszy tej zimy śnieg w Dobroszowie Wielkim w woj. lubuskim.

Polskie rzeki z lotu ptaka

Plusk wody, szum wiatru i śpiew ptaków to jest to, co uprzyjemnia nam wypoczynek nad polskimi rzekami. Zobaczcie najpiękniejsze z nich i wybierzcie te, które podobają się Wam najbardziej. Może się wybierzecie nad ich brzegi?

Bobry zapobiegną powodziom?

Organizacja charytatywna National Trust zamierza uwolnić bobry eurazjatyckie w dwóch kluczowych miejscach południowej Anglii, aby zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Tamy budowane przez bobry zatrzymują wodę w trakcie suszy, pomagają zmniejszyć zagrożenie powodziami błyskawicznymi na dolnych odcinkach rzek, zmniejszą erozję oraz poprawiają jakość wody dzięki utrzymaniu mułu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nocne niebo nad Tatrami

Hipnotyzujące chmury pędzą nad Tatrami.

Kolejny potop w Dżakarcie

Potężna ulewa nawiedziła Dżakartę, stolicę Indonezji. Pod wodą znalazły się nie tylko budynki, ale też główne arterie komunikacyjne. To już drugi potop od początku roku. We wcześniejszym, w styczniu, zginęło 66 osób, a ponad 175 tysięcy straciło dach nad głową. Z powodu coraz częstszych powodzi władze Indonezji chcą przenieść stolicę na wyspę Borneo i zbudować ją od podstaw.

6-metrowe zaspy w Turcji

W południowo-wschodniej Turcji po gigantycznych śnieżycach ponad 70 wiosek jest odciętych od świata przez nawet 6-metrowe zaspy, w których uwięzione są domy, a w nich mieszkańcy. Śnieg to jednak nie jedyny kataklizm, który dotknął region. Temperatura spadła tam do minus 40 stopni i była najniższą w całej historii pomiarów.

Ilu Polaków potrafi jeździć na nartach? A ilu z nich sądzi, że na stoku radzi sobie bardzo dobrze?

Polacy zakochali się w sportach zimowych, o czym świadczą padające rok po roku rekordy w ilości osób korzystających z tras narciarskich, zakupu i wynajmu sprzętu oraz oblegania kwater w zimowych kurortach. Pora więc policzyć, ile jest amatorów białego szaleństwa.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niemal co piąty Polak, czyli 19 procent z nas, deklaruje, że umie jeździć na nartach lub desce snowboardowej. W tej grupie 10 procent stanowią osoby, które deklarują, iż na stoku radzą sobie dobrze lub bardzo dobrze... Zobacz cały artykuł >>>

Dwa cyklony w rejonie Australii

Zdjęcie satelitarne pokazuje nam, że z pożarami buszu w północnej i wschodniej Australii rozprawiają się skutecznie chmury burzowo-deszczowe. Obecnie największym źródłem deszczówki jest cyklon tropikalny Esther, który wędruje nad północną częścią kontynentu. Jego kolega, cyklon Ferninand, tylko muska północno-zachodni kraniec lądu, zmierzając na zachód, ku otwartym wodom Oceanu Indyjskiego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nagła erupcja Popocatepetla

Doszło do kolejnej spektakularnej erupcji wulkanu Popocatepetl w Meksyku. Góra położona jest zaledwie 35 kilometrów od stolicy tego kraju. Jednak mieszkańcom nic nie zagraża. Większe obawy ma ludność wiosek położonych u podnóży wulkanu, na które opadły popioły, które wcześniej wzbiły się na wysokość 8 kilometrów.

Wulkan daje o sobie znać od dłuższego czasu. Jego erupcje są ostatnie coraz gwałtowniejsze, co może świadczyć o tym, że zbliża się spory wybuch, przed którym ostrzegają naukowcy. Nie wiadomo jednak, kiedy do niego dojdzie.

Pogoda na marzec. Czy zima jeszcze nas zaskoczy? Kiedy zjawi się prawdziwa wiosna? Sprawdź!

Do końca zbliża się rekordowo ciepła zima. Wielu z nas obawia się jednak, że w marcu przyjdzie czas zapłaty. Czy zima nagle zjawi się i da nam w kość? A może wręcz przeciwnie, szybko ustąpi miejsca wyjątkowo wczesnej wiośnie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Po wyjątkowo ciepłej i bezśnieżnej zimie wielu z naszych czytelników obawia się, że śnieg i mróz zjawią się na Wielkanoc. Od razu uspokajamy, że nie ma najmniejszej szansy na sprawdzenie się takiego nieprzyjemnego scenariusza, i to z dwóch powodów. Po pierwsze... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieg w Alpach okiem satelity

W Alpach wciąż zalega nawet kilkumetrowa kołderka śnieżna, która przyrastała przez całą zimę. Tak najwyższe góry Europy prezentują się na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.
dalej