Prognoza 16-dniowa: Pierwsza dekada grudnia przyniesie nietypową pogodę

Czy łagodne oblicze zimy, od kilku dni pojawiające się gdzieniegdzie w naszym kraju, ustąpi miejsca srogim mrozom i dużym śniegom? A może wręcz przeciwnie, czeka nas większe ocieplenie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sprawdźmy pogodę na końcówkę listopada i pierwszą dekadę grudnia... Zobacz prognozę 16-dniową

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w całym kraju jest wyrównane na poziomie około 1015 hPa. Do południa będzie rosnąć, ale po południu zacznie spadać. Na szczęście wahania będą bardzo niewielkie. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zima nie jest taka zła

Krajobrazy zimą wcale nie są czarno-białe. Zobaczcie, jak pięknie jest, gdy śnieg otula drzewa, dachy i pomniki. Sprawia, że jest jaśniej i czyściej. Potrafi zmienić nawet najbrzydsze potworki architektoniczne w dzieła sztuki. Zobaczcie:

Jak po bombardowaniu

Tak wygląda z lotu ptaka słoweńska miejscowość Črnomelj, gdzie latem przeszło gradobicie, najpotężniejsze w tym roku w skali europejskiej. Największe lodowe bryły miały średnicę aż 12 cm. Gradziny dziurawiły dachy, wybijały szyby w oknach, wgniatały karoserie samochodów oraz uszkadzały drzewa i uprawy.

Fot. Joško Kladušan.
Fot. Joško Kladušan.

Zniknął w zaspie śnieżnej

W Norylsku, największym mieście na naszej planecie położonym tak daleko na północ, spadło mnóstwo śniegu, a potężna zawieja i zamieć usypały olbrzymie zaspy. Jeden z mieszkańców na nagranym filmiku pokazał, jak dużo spadło śniegu.

Dwa światy w Polsce. W jednych regionach panuje mróz, a w innych jest nawet 10 stopni ciepła

Mamy dzisiaj wyjątkowy kontrasty w pogodzie. W części kraju nadal zalega mroźne powietrze, które powoduje marznące opady deszczu, a w innych regionach wieje halny, który podnosi temperaturę nawet 10 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nad Polską wędruje front atmosferyczny, za sprawą którego zimna masa powietrza polarno-morskiego, która zalegała od kilku dni, odsuwa się na wschód. Dzięki temu całodobowy mróz zaczyna ustępować. Temperatura rośnie od wielu godzin, bez względu na to, czy jest noc, czy też dzień... Zobacz cały artykuł >>>

Tatry wyłaniają się spośród chmur

Nasz czytelnik @Piotr śle pozdrowienia z Koziarza w Beskidzie Sądeckim. Mimo, że w dolinach za sprawą halnego jest aż 9 stopni ciepła, to na szczycie nadal zalegają płaty śniegu. Wiatr przegnał smog, dzięki czemu można oddychać pełną piersią. Panorama ze szczytu jest urocza.

Panorama z Koziarza w Beskidzie Sądeckim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Panorama z Koziarza w Beskidzie Sądeckim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Zwróćcie uwagę na ośnieżone szczyty Tatr wyłaniające się spośród chmur. Coś pięknego!

Panorama z Koziarza w Beskidzie Sądeckim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

W Sudetach już szusują

W Sudetach startuje w ten weekend sezon narciarski. Śniegu naturalnego dużo nie ma, co widać na obrazie z kamerki obserwującej Karpacz, jednak dzięki ujemnej temperaturze można sztucznie naśnieżać trasy zjazdowe, więc białego szaleństwa do szusowania z pewnością nie zabraknie.

Fot. karpacz.pl
Fot. karpacz.pl

Niseko już w śniegu

Niseko, najbardziej śnieżny górski kurort na świecie, gdzie średnia pokrywa śnieżna w sezonie zimowym sięga kilkunastu metrów, znalazł się pod białą pierzynką, czego dowodem jest poniższe zdjęcie. O kurorcie wspominaliśmy we wczorajszym artykule, który zachęcał Was do wyprawy do Japonii, jako ewentualności dla Alp. Sezon narciarski czas zacząć!

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Piękne morskie tornado

Chłodna masa powietrza, która napływa nad powierzchnię Morza Śródziemnego wywołuje intensywne parowanie wody oraz piętrzenie się chmur burzowych, na tych powstają malownicze trąby wodne. W ostatnich dniach poczyniły one szkody w portach tureckich, greckich i włoskich, a teraz zaczęły krążyć w rejonie wybrzeży południowej Francji. Tym razem na szczęście bez zagrożenia dla ludności. Zobaczcie ten spektakl natury.

Rekordowa fala mrozów nawiedziła USA, a Donald Trump pyta, gdzie się podziało globalne ocieplenie?

Fala arktycznych mrozów przynosi rekordowo niskie temperatury w połowie USA. Podczas, gdy Amerykanie trzęsą się z zimna w weekend Święta Dziękczynienia, prezydent Donald Trump pyta na Twitterze, co się stało z globalnym ociepleniem?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wyjątkowo wczesny i intensywny atak zimy w Stanach Zjednoczonych nie schodzi z czołówek gazet i serwisów informacyjnych. Nazywany „arktycznym podmuchem” strumień mroźnego powietrza przyniósł nie notowane nigdy wcześniej pod koniec listopada temperatury... Zobacz cały artykuł >>>

Budzi się japoński wulkan

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) wydała ostrzeżenie przed możliwą erupcją wulkanu Akan na wyspie Hokkaido. Góra drzemie od 10 lat, ale w ostatnich dniach jej okolice nawiedza seria nasilających się trzęsień ziemi, które mogą skończyć się wybuchem. Podobne zjawisko miało miejsce w 2015 roku, jednak wtedy erupcji nie było.

Fot. Wikipedia / Inti-sol.
Fot. Wikipedia / Inti-sol.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pochmurny, jedynie miejscami na południu i południowym wschodzie nieśmiało się przejaśnia. Na północnym wschodzie przy ujemnej temperaturze pada deszcz lub mżawka, które marzną i powodują na drogach i chodnikach niebezpieczną gołoledź. Jest bardzo ślisko. Wiatr wieje słabo ze wschodu, jedynie w Karpatach szaleje halny, który osiąga 100 km/h. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na Suwalszczyźnie do plus 8 stopni na pogórzu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 listopada 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 listopada 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Rekordowo śnieżnie w Tybecie

W prowincji Qinghai położonej na Wyżynie Tybetańskiej w Chinach odnotowano rekordową grubość pokrywy śnieżnej, jak na tę porę roku. Na wysokości 3180 metrów n.p.m. spadło aż 180 cm białego puchu. Nigdy wcześniej w listopadzie nie było tam aż tak śnieżnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po bardzo dużym spadku, ciśnienie w ciągu dnia nadal będzie spadać, ale już wolniej. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, co może objawiać u osób wrażliwych sennością, różnorodnymi bólami, rozkojarzeniem i znużeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kometa, która ma dwa ogony

Michael Jager uwiecznił zbliżającą się w rejon Słońca kometę Machholz-Fujikawa-Iwamoto (C/2018 V1), która ma dwa ogony. To jednak nic nadzwyczajnego. Energia słoneczna powoduje emisję gazów i pyłu z jądra komety w przestrzeń kosmiczną. Z czasem strumień ten dzieli się na dwa, tzw. ogony. Jeden z nich jest jonowy, tworzony przez wiatr słoneczny, a drugi gazowy, który wyrównuje się z orbitą komety. Kometę można obserwować jedynie za pomocą teleskopów w konstelacji Panny.

Fot. Michael Jager.
Fot. Michael Jager.

Zorza polarna okiem satelity

Suomi NPP, jeden z najnowocześniejszych amerykańskich satelitów meteorologicznych, potrafi robić zdjęcia w podczerwieni, dzięki czemu możemy zachwycać się światłem obszarów miejskich i zjawisk atmosferycznych pod osłoną nocy. Na jednym z jego ostatnich zdjęć możemy zobaczyć zorzę polarną rozciągającą się od zachodniej Alaski aż po zachodnią Kanadę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Marznąca mżawka i gęste mgły

Nad zachodnie i południowe województwa zaczęło już napływać ciepłe powietrze, które podniosło temperaturę na Śląsku nawet do 5 stopni. Na północy i wschodzie z kolei nadal zalega mroźne powietrze, którego temperatura wynosi od 2 do nawet 5 stopni poniżej zera. Pojawiające się miejscami opady mżawki marzną i powodują gołoledź. Zagrożenie dla kierowców stanowią też gęste mgły, które ograniczają widoczność do 100-200 metrów. W nocy i rano zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wiatr krzyżuje plany w Kuusamo

Dzisiejsze popołudniowe kwalifikacje do Pucharu Świata w skokach narciarskich zostały przełożone, ponieważ w fińskim Kuusamo porywiście wieje. Organizatorzy zdecydowali, że sesja treningowa, a krótkiej po niej kwalifikacje, rozpoczną się jutro o 8:00 rano. Z kolei w godzinach popołudniowych przeprowadzony zostanie, miejmy nadzieję zgodnie z planem, pierwszy z dwóch konkursów indywidualnych. Skocznia Rukatunturi słynie z silnego wiatru, który nie raz krzyżował konkursy.

Nie chcą do gawry, wolą drzemkę

Mimo, że w Bieszczadach leży już trochę śniegu, to jednak tamtejsze niedźwiedzie nie spieszno zmierzają do gawr, aby przespać zimę. Niektóre zapadły w sen w ostatnich tygodniach, inne powoli się już szykują do hibernacji, a jeszcze inne wciąż żerują. W leśnictwie Polanki udało się sfilmować matkę z dwojgiem małych, które po obfitym obiadku układały się do krótkiej drzemki na śnieżnej pierzynce.

dalej