Subtropikalny cyklon Zorbas opuścił już lądową część Grecji i wkroczył nad wody Morza Egejskiego, wciąż kierując się na północny wschód. Przynosi gwałtowne zjawiska, charakterystyczne dla słabego cyklonu tropikalnego.
Wczoraj (29.09) centralna część cyklonu dotarła nad Peloponez. Około godziny 14:00 centrum niżu przeszło nad Kalamatą, gdzie ciśnienie spadło do 989 hPa, a porywy wiatru osiągały nawet 90 km/h. W ciągu doby spadło w regionie ponad 70 mm deszczu.
Kolejne na jego drodze znalazły się Ateny, stolica Grecji, gdzie dotychczas spadły już 63 mm deszczu, czyli aż 6-krotnie więcej niż normalnie spada przez cały wrzesień. To musiało się skończyć nie tylko podtopieniami, ale też wezbraniem rzek i powodziami.
Nagrania z miejscowości Evia pokazują domy zalane na wysokość pierwszego piętra. We wzburzonych wodach powodziowych, w których pływają samochody, przyczepy kempingowe i najróżniejsze przedmioty, utonęły już 3 osoby. Drogi są nieprzejezdne.
Tymczasem na wybrzeżach niszczycielski okazuje się przypływ sztormowy. Fale morskie wdzierają się nabrzeże, zalewając niżej położone obszary nawet setki metrów od linii wybrzeża. Woda wdarła się do domów, budynków użyteczności publicznej i zakładów pracy.
Sztorm na Morzu Egejskim osiąga nawet 10 stopni w skali Beauforta. W dalszym ciągu wstrzymana jest żegluga morska, zamknięte są też porty lotnicze. Turyści czekają na walizkach na uspokojenie się pogody, ale te nie nastąpi aż do wtorku (2.10). W dalszym ciągu będzie ulewnie padać i porywiście wiać.
-Morning visible satellite animation of #medicane over southern Greece today. Less defined eye and surrounding deep convection but its centre is well visible just east of the capital Athens. Widespread excessive rainfall continues on its NW quadrant where damaging flash floods are ongoing. Medicane should re-strengthen a bit again when it moves over warm Aegean sea later today and tonight, it is then expected to move towards the NW Turkey. Animation by Sat24.com
Opublikowany przez Severe Weather Europe Niedziela, 30 września 2018
Cyklon Zorbas przyniósł ze sobą także te najbardziej gwałtowne i niszczące zjawiska atmosferyczne, a mianowicie trąby powietrzne i wodne. Ciemny lej pojawił się w rejonie miasta Askeli we wschodniej części Półwyspu Peloponeskiego.
Żywioł pozrywał dachy, połamał drzewa i uszkodził sieć energetyczną. Mieszkańcy wielu miejscowości zostali pozbawieni prądu. Zniszczone zostały też maszty telekomunikacyjne, z powodu czego występują utrudnienia w łączności.
Władze w dalszym ciągu ostrzegają, zarówno mieszkańców, jak i turystów, o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ natężenie zjawisk atmosferycznych może powodować realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.
Nie należy opuszczać domów podczas nawałnicy, a także zrezygnować z podróży samochodowych, zwłaszcza na obszarach nadmorskich, gdzie drogi mogą być podtapiane przez wysoki stan morza, a także w rejonach zalesionych, gdzie przejazd mogą tarasować powalone drzewa.
Jutro (1.10) cyklon Zorbas dotrze nad północne krańce Morza Egejskiego, a także na wschodnie i północno-wschodnie regiony Grecji. Następnie przyniesie burze i ulewne deszcze na zachodnich wybrzeżach Morza Czarnego, a więc w zachodniej Turcji i Bułgarii. Także tam należy zachować ostrożność.
Śródziemnomorskie cyklony, nazywane medikanami, formują się późnym latem i wczesną jesienią w rejonie Włoch, Tunezji, Libii i Grecji, zwykle co kilka lat, jednak ostatnio corocznie, a w tym sezonie, już po raz drugi.
Źródło: TwojaPogoda.pl