W najbliższy piątek (27.07) czeka nas wyjątkowe wydarzenie astronomiczne. Ujrzymy całkowite zaćmienie Księżyca, najdłuższe w tym stuleciu, a także największą od 15 lat opozycję Marsa. Oba zjawiska następnym razem będą widoczne jednocześnie dopiero za 470 lat.
Nic więc dziwnego, że takiego spektaklu nie można będzie przegapić. Niektórzy z tej okazji zakupili teleskopy, inni lornetki, a jeszcze inni nowe aparaty fotograficzne. Jednak wszystko to może okazać się nic nie warte, gdy pogoda zacznie kaprysić.
Aura nie raz już pokrzyżowała plany związane z obserwacjami nieba. Tak było kilkukrotnie podczas zaćmień Księżyca. Niestety, prognozy na drugą połowę tygodnia nie są optymistyczne, i na co najgorsze, wciąż się nie zmieniają.
Piątek (27.07) będzie kolejnym burzowym dniem. Za sprawą napływu gorącego i wilgotnego powietrza, w niestabilnej masie ze wschodu i południowego wschodu, będą się piętrzyć chmury burzowe. Największej ich intensywności spodziewamy się między godziną 15:00 a 21:00.
A to oznacza, że przynajmniej początek zaćmienia przypadnie na okres niekorzystnej pogody. Jednak nawet, gdy burze ustąpią, pozostałe po nich chmury kłębiaste, nadal mogą przynosić deszcze, a zanim zanikną, i niebo się rozpogodzi, minie jeszcze trochę czasu.
Jest nadzieja, że do godziny 22:22, a więc do momentu maksymalnej fazy zaćmienia Księżyca, niebo będzie już pogodne, przynajmniej na przeważającym obszarze kraju. Jednak trzeba się liczyć z wyjątkami, a te będą najbardziej bolesne.
Choć burze mogą występować niemal wszędzie, to jednak najgorsze wieści mamy dla obserwatorów na zachodzie, południu i w centrum kraju. Tam chmury burzowe utrzymywać się będą najdłużej i tam też mogą utrudniać podziwianie Księżyca zatapiającego się w cieniu Ziemi.
Najlepsze wieści dotyczą zaś mieszkańców województw północnych i wschodnich, gdzie ryzyko burz będzie niskie i jednocześnie zachmurzenie nieba będzie najmniejsze. Jest też dobra wiadomość dla wszystkich, a mianowicie na obserwacje w terenie nie trzeba będzie się ciepło ubierać, bo temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni.
Trzymajmy kciuki, aby aura zlitowała się nad nami i żeby burze, jeśli muszą się już pojawić, jak najszybciej ustąpiły i pozostawiły po sobie najlepiej bezchmurne niebo. Wszystkim życzymy udanych obserwacji i wspaniałych fotografii.
Źródło: TwojaPogoda.pl