FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wyż Adam podniósł nam ciśnienie. Jest najwyższe od 11 miesięcy

Nie mamy dobrych wieści dla ciśnieniowcy, którzy powinni mieć się na baczności, bo nad Polską wędruje potężny wyż imieniem Adam, który przynosi nam najwyższe wskazania barometrów aż od 11 miesięcy. Jaki może mieć to wpływ na nasze samopoczucie?

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

O tej porze roku wahania ciśnienia potrafią być bardzo duże, ponieważ raz dostajemy się pod wpływ mokrych i wietrznych niżów, a innym razem pogodnych i bezwietrznych wyżów. Wahania ciśnienia w ciągu miesiąca potrafią przekraczać 50 hPa.

Ciśnienie rośnie od kilku dni, ponieważ nad Wyspami Brytyjskimi kilkadziesiąt godzin temu narodził się wyż imieniem Adam, który błyskawicznie przemieścił się w naszym kierunku i dzisiaj (8.01) wędruje nad północną Polską. W jego centrum ciśnienie przekracza 1040 hPa, a tym samym jest najwyższe na obszarze naszego kraju od lutego 2017 roku, czyli od 11 miesięcy.

Potężne wyże często oznaczają spływ lodowatego powietrza arktycznego, jednak tym razem aż tak zimno nie będzie, ponieważ strefa podwyższonego ciśnienia ciągnie się od Wysp Brytyjskich przez Polskę aż po Grecję. Stanowi ona swoisty klin oddzielający nas od układów niskiego ciśnienia znad Półwyspu Iberyjskiego oraz pogranicza Skandynawii i Rosji.

To oznacza, że pozostaniemy w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego i chociaż temperatura wyraźnie obniży się w porównaniu z ostatnimi dniami, to jednak mrozu za dnia nie będzie, a nocą temperatura nie powinna spadać poniżej minus 5 stopni. Co więcej, za sprawą wyżu możemy wreszcie liczyć na dłuższe chwile ze Słońcem.

Wysokie ciśnienie i nasze samopoczucie

Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy niewielkim wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Rekordowo wysokie ciśnienie

Ostatnio bardzo wysokie ciśnienie mieliśmy 12 lutego 2017 roku. Na Suwalszczyźnie odnotowaliśmy do 1043 hPa. Jeszcze wyższe ciśnienie mieliśmy pod koniec grudnia 2015 roku. Wtedy w Suwałkach barometry pokazały 1047 hPa. Jeszcze wcześniej bardzo wysokie ciśnienie panowano pod koniec stycznia 2012 roku, gdy też na Suwalszczyźnie odnotowano 1048 hPa i były to z kolei najwyższe wskazania barometrów od 6 lat.

Jeszcze wyże wartości ciśnienia mieliśmy w wielu regionach kraju w styczniu 2006 roku podczas fali mrozów. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.

W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / WMO.

prognoza polsat news